top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Główny kontrkandydat Rafała Trzaskowskiego?

Niespełna rok pozostał do kolejnego starcia o Warszawę. Wybory samorządowe zaplanowane są na kwiecień 2024r. Giełda nazwisk będzie z miesiąca na miesiąc coraz bardziej obfita. Podstawowym pytaniem jest ewentualne ubieganie się o reelekcję obecnego włodarza. Wydaje się, że Rafał Trzaskowski podejmie rękawicę i będzie chciał pozostać na stanowisku prezydenta stolicy. Według sondaży wystartuje wówczas z pozycji wyraźnego faworyta, zapewne jego głównym kontrkandydatem będzie osoba wskazana przez Prawo i Sprawiedliwość, czyli największą miejską opozycję. Media zaczynają już spekulować, kto z prawicy podejmie wyzwanie.W piątek 7 lipca 2023r. „Wprost” nieoficjalnie poinformował o spotkaniu Prezesa Jarosława Kaczyńskiego z warszawskimi samorządowcami PiS. Podczas dyskusji lider formacji rządzącej w kraju miał zasugerować, że obecnie najpoważniejsze szanse na nominację na kandydata posiada nowy wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. Zainteresowany, który uczestniczył w obradach, nie potwierdza żadnych pogłosek, krążących na jego temat.

Tobiasz Bocheński jest doktorem nauk prawnych o specjalności doktryny polityczno-prawne. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W roku 2019 obronił rozprawę pt. „Cato’s Letters. Polityczno-prawny wymiar republikańsko-liberalnej syntezy”. Od grudnia 2015 był asystentem, a następnie doradcą wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua. 25 listopada 2019r., po wyborach parlamentarnych, premier Mateusz Morawiecki powierzył mu stanowisko wojewody łódzkiego. 18 kwietnia 2023 objął natomiast funkcję wojewody mazowieckiego.

W ostatnich wyborach samorządowych Rafał Trzaskowski (kandydat KO) wygrał już w I turze. Uzyskał 56,67 proc. (505 187 głosów). Patryk Jaki (kandydat Zjednoczonej Prawicy) zdobył 28,53 proc.(254 324 głosy). Na trzeciej pozycji uplasował się lewicowy aktywista miejski Jan Śpiewak.

Comentarios


bottom of page