top of page

Gdzie nieopodal Warszawy można znaleźć góry?


Nigdzie. Ale jest możliwość udać się do miejsca, w którym ma się poczucie, że się w nich przebywa. Mowa oczywiście o Górach Chobockich oraz Górach Łańcuchowych – wzniesieniach o charakterze wydmowym, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.


Oddalone ok 40 km od Warszawy Góry Chobockie są, de facto, czymś w rodzaju piaszczystych wydm. Znajdują się na ok 30-40 min na wschód od Warszawy i na północ od Mińska Mazowieckiego – w powiecie mińskim, w gminie Halinów. Wydmy mają kształt paraboliczny i są swojego rodzaju fenomenem, gdyż województwo mazowieckie jest znane z tego, że jest… płaskie. Wzniesienia są wokół porośnięte lasami iglastymi, głównie sosnowymi i mimo, że ta atrakcja nie jest jakoś szczególnie rozreklamowana, warto się wybrać na wycieczkę i zobaczyć kilka lokalnych „smaczków”.


Jednym z nich jest, niewątpliwie, dzikie łowisko Chobot, wokół którego rozpościerają się lasy. Stamtąd warto wybrać się spacerkiem w głąb lasku, aby dojść na wydmowe wzniesienie, na szczycie którego znajduje się wielka ławka. Nikt nie wie, kto ją postawił– człowiek czy „leśne licho” – niemniej jej tajemnicza obecność intryguje turystów, ilekroć zawędrują w to miejsce.


Oprócz terenów leśnych to miejsce obfituje również we wrzosowiska, które kontrastują z widokiem brzóz. Nieopodal można dotrzeć na najwyższe w tym rejonie wzniesienie – tzw. Biała Góra, która według podań, ma wysokość ok. 150 m i stanowi ciekawą, piaszczystą „wieżę widokową”.


Przy planowaniu wypadu warto więc pamiętać nie tylko o zabraniu plecakowego prowiantu, ale również o odpowiednim obuwiu.

bottom of page