top of page

Gdzie rodzić w Warszawie?


Wiele portali, m.in. Ultramedica, publikuje listę warszawskich porodówek, wraz z kontaktem i danymi adresowymi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala i co jest najważniejsze podczas porodu?


Dla większości pierworódek poród (zwłaszcza naturalny) jest ogromnym przeżyciem. Wiele kobiet często, z obawy przed komplikacjami, decyduje się na cesarkę. I mimo, że cesarskie cięcie powinno być przeprowadzone wyłącznie w sytuacji, gdy występują konkretne wskazania do zabiegu - zalęknione przyszłe mamy przez lata kombinowały jak mogły, aby tylko uzyskać skierowanie na "cesarkę".


Opieka lekarska w szpitalach publicznych wygląda w Polsce bardzo różnie. Są placówki bardziej lub mniej rekomendowane, jednak nie będziemy się zagłębiać w detale. Poniżej przedstawiamy trzy czynniki, które, zdaniem wielu kobiet, mających poród już za sobą, są istotne w sytuacji, gdy oczekujemy spotkania… z największą miłością swojego życia.


Fachowa opieka lekarska ważniejsza niż dobre warunki

Nie oszukujmy się. Mimo, że większość szpitali publicznych została odremontowana – wiele warszawskich porodówek jest dalekich od ideału. Jednak… czy ma to aż tak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia naszego, i dziecka?


Zdecydowanie nie. Trudno jest oprzeć się w tym przypadku na statystykach, niemniej warunki rodem z hotelu na Hawajach nie zastąpią opieki doświadczonego fachowca, który w razie sytuacji kryzysowej podczas porodu będzie umiał podjąć właściwą decyzję odnośnie dalszych kroków. I mimo, że miło by było odbywać komfortowy poród, podczas którego jesteśmy traktowane z sympatią i szczególnym poszanowaniem intymności, a po porodzie miła obsługa serwowałaby nam kawior i szampana – z perspektywy po urodzeniu dziecka wynika, że najważniejsze jest w tym przypadku zdrowie i życie. I nie tylko nasze, ale również małego człowieka, który niecierpliwie czeka, aby ujrzeć w końcu światło dzienne.


Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że pierwszy poród przebiega często dłużej i bywa bardziej skomplikowany niż kolejne. Dlatego tak ważne jest, aby czuwał nad nami specjalista, który faktycznie zna się na rzeczy.


Dedykowana położna

Wiele szpitali publicznych oferuje opcję „wykupienia sobie” usługi pani położnej, która będzie czuwać nad nami od początku do końca. To bardzo ciekawa opcja dla pierworódki, dlatego, że na porodówkach w placówkach publicznych często dyżuruje niewielu lekarzy. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli u wielu kobiet akcja porodowa zaczyna się jednocześnie, a na dyżurze jest (wyjątkowo) tylko jeden lekarz, nikt nie będzie nas trzymał za rękę i mówił po kolei, co mamy robić, gdy boli.


I mimo, że panie położne nawet bez wykupienia „osobistego serwisu” w większości przypadków sprawdzają się świetnie, warto, jeżeli mamy obawy, zapewnić sobie opiekę osoby, która przeprowadzi nas fachowo przez naturalną akcję porodową od początku do końca. A pierwsza akcja bywa czasami wielogodzinnym wyczynem, podczas którego obecni przy porodzie bliscy „wymiękają” i nie są w stanie znaleźć podstawowych rzeczy w walizce wyprawkowej.


Specjalistyczny sprzęt

Ten punkt wiąże się głównie z patologiami ciąży – jest to niezwykle istotne, aby zwracać uwagę na to, czy szpital jest faktycznie dobrze wyposażony. W przeszłości, na przykład w szpitalach prywatnych w Białymstoku, bywały sytuacje, że brakowało specjalistycznego sprzętu w razie komplikacji (na przykład podczas cesarki), a pewne placówki „odsyłały” potem rodzące kobiety do szpitala publicznego, który, mimo, że uboższy pod względem warunków, jednak zapewniał dostęp do fachowej aparatury.


Niestety, nie można zakładać, że akcja porodowa przebiegnie bez komplikacji. Jest to sytuacja na tyle newralgiczna, że czasami minuty mogą decydować o tym, w jakim stanie urodzi się nasze dziecko. Warto zatem wcześniej „zasięgnąć języka”, czy oddziały w danym szpitalu dysponują sprzętem na odpowiednim poziomie.


I, jeżeli mamy wątpliwości, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala - postawić bardziej na fachowość, aniżeli na komfort.


Comentarios


bottom of page