top of page

Giganci Kultury 2023


21 czerwca (środa) na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w ramach gali Giganci Kultury 2023 uhonorowano instytucje i osobistości, które wniosły wkład w pielęgnowanie dziedzictwa narodowego bądź promowania sztuki. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach.


W uroczystej gali wzięli udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Dorota Kania. Wydarzenie zostało zainicjowane przez POLSKA PRESS GRUPA.


"(...) Kultura i sztuka nas kształtują, bez tego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Chciałem powiedzieć także dwa słowa do nominowanych. Wiem, że kapituła miała duży kłopot z wyborem zwycięzców. Ja bardzo Wam wszystkim gratuluję, ponieważ wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękuję również tym, których nie ma tu dzisiaj z nami, a także mają swój wkład w tworzenie kultury" - powiedział podczas przemówienia minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Kapituła przyznała nagrody w sześciu kategoriach:


- Zaangażowani w kulturę - Polska Opera Królewska,

- Inwestycja - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku,

- Wydarzenie Kulturalne - "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie),

- Mecenas Kultury - spółka PGE,

- Osobowość Kultury - malarz Ignacy Czwartos,


Dodatkowo przyznano również wyróżnienia specjalne:


- Joanna Siedlecka,

- Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury),

- Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne),

- Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja),

- Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)

- Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury).

bottom of page