top of page

Hotel Sobieski w rejestrze zabytków?

Sprawę związaną z Hotelem Sobieskim monitoruje Stowarzyszenie Ochocianie Sąsiedzi, które na bieżąco informuje o planach właściciela. Zacznijmy od samego początku.Radisson Blu Sobieski Hotel to czterogwiazdkowy hotel znajdujący się przy placu Artura Zawiszy 1 w Warszawie. Jest on wykonany w stylu postmodernistycznym, a jego kopuła nawiązuje formą do narożnej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Dlaczego wywołuje on kontrowersje? To za sprawą swojej kolorystyki, w postaci mieszanki niebieskiego, żółtego, brązowego i pomarańczowego. Budynek otrzymał nawet tytuł „Koszmaru sześciolecia 1989–1995” w plebiscycie publiczności. Dlatego już w styczniu 2020 właściciel poinformował, że zamierza przearanżować wystrój jego elewacji, jednocześnie rezygnując z palety kolorów. Temat renowacji powrócił po trzech latach za sprawą wcześniej wspomnianego Stowarzyszenia, które opublikowało zdjęcia wizualizacji, opracowanej na zamówienie właściciela przez pracownię C13 Architektura Stosowana z Łodzi. Opinie mieszkańców były dość podzielone. Część piała z zachwytu nad nowoczesną koncepcją, zaś pozostali byli zwolennikami wersji kolorowej.

Do tematu wracamy ponownie 1 marca, kiedy Stowarzyszenie w mediach społecznościowych poinformowało, że wokół hotelu zostały rozstawione rusztowania w celu zmiany kolorystyki elewacji. I wtedy …. Nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji!

Stołeczny Konserwator Zabytków zawnioskował o wpis budynku Hotelu do rejestru zabytków! Warto podkreślić, że już samo wszczęcie procedury przez Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zobowiąże właściciela hotelu do zatrzymania prac.

Jak informuje TVN Warszawa:

„[Stołeczny Konserwator Zabytków] nie zamierza składać broni i będzie walczyć o zachowanie pierwotnego wyglądu elewacji Sobieskiego.

– Po rozmowach z przedstawicielami hotelu i nieuwzględnieniu naszych postulatów, wystąpiliśmy do MWKZ o wpisanie obiektu do rejestru. Wszczęcie procedury zatrzymuje prace i pozwoli na przedyskutowanie problemu w szerszym gronie – zaznacza Michał Krasucki.

Zobaczymy jak sprawa potoczy się dalej.

bottom of page