top of page

I Kongres Radom Przyszłości


W weekend (1-2 października 2022r.) w Radomiu miał miejsce I Kongres Radom Przyszłości, prestiżowe wydarzenie skierowane do przedsiębiorców oraz przedstawicieli świata nauki i administracji. Uczestnicy poruszali różnorakie tematy związane z transformacją cyfrową, nowoczesnym przemysłem, zagospodarowaniem przestrzennym oraz z decentralizacją administracji publicznej.


Szereg dyskusji poświęcono rozwojowi lotniska w Radomiu. Goście Kongresu z uznaniem przypomnieli ogłoszoną w sierpniu decyzję PLL LOT o bezpośrednich rejsach do Kopenhagi, Paryża i Rzymu. Miarą sporej popularności lotniska jest informacja, iż w trakcie pierwszych 4 dni oferty, sprzedano ponad 400 biletów do stolicy Włoch.


- Lotnisko jest imponujące i ma najnowocześniejszy pas startowy. Niedługo będziemy mówić o kolejnych inwestycjach. Zainteresowana jest także branża cargo – powiedział poseł Marek Suski (PiS).


- Dotychczas Radom tracił mieszkańców. Teraz jest szansa na zmianę tego niekorzystnego trendu. Lotnisko jest dużą szansą dla rozwoju miasta, które powoli staje się miastem przyszłości. Port w Radomiu jest najnowocześniejszym i najpiękniejszym lotniskiem w Polsce – z satysfakcją w głosie opowiadał europoseł PiS Adam Bielan.


Były wicemarszałek Senatu Adam Bielan zwrócił też uwagę na istotny postulat decentralizacji instytucji i inwestycji państwowych:


- Bardzo się cieszę, że ten kongres odbywa się w Radomiu. Organizator, Fundacja Przemysłu Przeszłości jest pierwszą instytucją, która została umiejscowiona poza Warszawą. To bardzo ważne, bo to praktyczna realizacja deglomeracji, czyli wyprowadzania instytucji ze stolicy do mniejszych miast, takich, które kiedyś utraciły status wojewódzki i których rozwój został zatrzymany.


Podczas Kongresu podpisano porozumienie pomiędzy władzami Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu a Platformą Przemysłu Przyszłości (reprezentowaną przez prezesa Roberta Kłosowskiego) dotyczące uruchomienie na UTH nowego kierunku, tj. rozwój sztucznej inteligencji i kształcenie kadr.


Drugi Kongres Radom Przyszłości został zaplanowany na wiosnę przyszłego roku, gdy lotnisko w drugim co do wielkości mieście Mazowsza zostanie oficjalnie uruchomione a pierwsi pasażerowie ruszą w podróże do europejskich stolic.

bottom of page