top of page

„Idź, dokąd poszli tamci” - rocznica śmierci Zbigniewa Zapasiewicza

Zaktualizowano: 15 lip


14 lipca 2009 roku odeszła ikona polskiego aktorstwa – Zbigniew Jan Zapasiewicz – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli starszej generacji teatru.


Mówiono o nim „Mistrz”, a jego wykonania herbertowskiego „Przeslania Pana Cogito” nie da się zapomnieć. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


(zjęcie: wikipedia)

Zbigniew Zapasiewicz urodził się 13 września 1934 w Warszawie i podobnie jak w

przypadku większości genialnych aktorów tamtego okresu – na początku wybrał studia zupełnie niezwiązane ze sztuką. Przez rok uczył się na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, a potem przerwał studia i poszedł na aktorstwo.


W 1956 zadebiutował na deskach teatru, a w 1963 na dużym ekranie. Grał w teatrach: Młodej Warszawy i Klasycznym, Współczesnym, Dramatycznym, Powszechnym, pracował w zespole Teatru Polskiego w Warszawie i stale współpracował z krakowskim Teatrem Stu. Jego charakterystyczny, mocny głos zapadał w pamięć - zawsze powtarzał młodym pokoleniom aktorów, że ogromnie ważna w tym zawodzie jest technika. To ona była punktem wyjścia do wirtuozerii.


Aktor był dwukrotnym laureatem Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Warto wspomnieć, że oprócz zainteresowania krytyków i publiczności cieszył się również zainteresowaniem... Służby Bezpieczeństwa. W IPN zachowała się teczka z dokumentacją gromadzoną na Zapasiewicza w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. "Zapas". Powodem była jego niechęć do oficjalnej, PRL-owskiej propagandy.


Zapasiewicz całe swoje życie związał ze stolicą. Wielokrotnie wdawał się w dyskurs z młodym pokoleniem aktorów i bronił aktorstwa jako kunsztu. Był geniuszem w rolach psychologicznych repertuaru realistycznego i wirtuozem w rolach poetyckich.


Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach i został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką „Za zasługi dla Warszawy", nagrodą Wielki Splendor, Diamentowym Mikrofonem etc.


Zbigniew Zapasiewicz zmarł na raka wątroby w 2009 roku i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

bottom of page