top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

"Iskry Niepodległej" w Warszawie

„Iskry Niepodległej” to nowoczesny spektakl multimedialny prezentowany w specjalnie zaprojektowanych mobilnych naczepach. Widowisko opowiada o wybitnych postaciach XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

- Wystawy prezentuję historię, m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera – opowiada Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa".„Iskry Niepodległej” odwiedziły już wszystkie województwa w trakcie ostatnich 7 miesięcy. Setny przystanek miał miejsce w stolicy. Wystawę otworzono w środę 4 października 2023r. na Kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- To jest faktycznie program bardzo nowatorski, a jednocześnie chyba bardzo potrzebny. To jest program, który mówi o polskich ambicjach, o tym, że można realizować wielkie cele w perspektywie indywidualnej, ale one są także ważne dla szerszych wspólnot – stwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że kiedy zbliżała się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w jego resorcie powołano specjalną instytucję kultury – Biuro Programu „Niepodległa”, której głównym zadaniem było przygotować obchody tego wyjątkowego święta. Minister kultury poinformował, że jednym z projektów Biura Programu „Niepodległa” był tzw. mobilny Wirtualny Teatr Historii - tir z filmami VR o polskiej historii przedstawiającymi różne, często nieoczywiste wydarzenia z przeszłości. Dodał, że wspólnie z byłym dyrektorem „Niepodległej” – Janem Kowalskim – postanowiono rozszerzyć działalność tego mobilnego teatru, dzięki czemu powstały „Iskry Niepodległej”.

- Setny przystanek to nie jest koniec projektu, ale pierwszy moment, kiedy można go podsumować – opowiedział dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk.

- Niemal 50 tys. osób zobaczyło spektakl „Iskry Niepodległej” w ciągu tych siedmiu miesięcy, kiedy odwiedziliśmy 100 miast we wszystkich województwach. Przeciętnie jesteśmy po 3 dni w każdym mieście, a to oznacza 300 dni pokazowych, takie ciężarówki są dwie, dlatego w te siedem miesięcy byliśmy w stanie odwiedzić, aż 100 miejscowości, a do końca tego roku, planujemy jeszcze być w 30. Projekt jest rozwojowy, jest to inwestycja w naszą kulturę, nasze dziedzictwo i będzie też jeździł w kolejnych latach" - zapowiedział dyrektor Kirejczyk.

Dziękując Biuru „Niepodległa” za realizację mobilnego spektaklu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniał, że projekt jest wspierany przez Grupę ORLEN, co potwierdza istotną rolę strategicznych spółek państwowych w promowaniu polskiej tożsamości i kultury.

Celem projektu, który będzie przez najbliższe dni prezentowany na terenie warszawskiego UKSW, jest przede wszystkim wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.

Comments


bottom of page