top of page

Jak żyje się w Warszawie?

Business Insider opracował bardzo ciekawy raport na temat życia w polskich miastach. Pod uwagę brano czysto ekonomiczne kryteria. Jak wypadła stolica? Ku zaskoczeniu wielu znalazła się poza podium, a wyprzedzają ją Katowice, Poznań i Kraków. Jakie jeszcze ciekawe dane dostarcza nam raport?
Po pierwsze, w zestawieniu widać ogromny rozstrzał w cenach nieruchomości - od niecałych 6 tys. do ponad 13 tys. zł za 1 mkw. W najlepszym przypadku miesięczna pensja starcza jednak zaledwie na 1 mkw. mieszkania.


Z danych za styczeń 2023 r. wynika, że pod względem czysto ekonomicznym najlepszymi miastami do życia w Polsce są Katowice, Poznań i Kraków. Dopiero za tą trójką jest Warszawa. Na końcu stawki jest Białystok.


„Szczegółowa analiza sytuacji na rynku pracy (bezrobocie i zarobki) ujawnia duże różnice pomiędzy różnymi regionami kraju” - pisze Business Insider. Dotyczy to też cen mieszkań - w Częstochowie to niecałe 6 tys. zł za m kw. We Wrocławiu czy Krakowie stawki są już powyżej 10 tysięcy, a w Warszawie przekraczają 13 tys. zł.


Wróćmy jednak do samej Warszawy, która w żadnym z trzech głównych kryteriów rankingu (bezrobocie, zarobki, ceny mieszkań) nie jest na pierwszym miejscu. W pierwszych dwóch jest na podium, ale mocno traci pod względem relacji cen nieruchomości do zarobków.

留言


bottom of page