top of page

Jarmark koński w SkaryszewieW poniedziałek, 27 lutego 2023r., rozpoczyna się kolejny jarmark koński „Wstępy” w Skaryszewie.


Wydarzenie ma długą i bogatą tradycję. Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa "Wstępy" - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczyna się jarmark.


Władze mazowieckiego miasta dokładają wszelkich starań, by zadbać o bezpieczeństwo gości oraz pełen dobrostan koni.


Burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek zapewnił, że tylko zdrowe konie wpuszczane są na targi; muszą mieć odpowiednie paszporty i orzeczenia lekarskie o stanie zdrowia zwierząt, które potwierdzi miejscowy lekarz weterynarii.


- Miejsce, gdzie będzie wystawa koni, jest zadaszone, spełnia wszystkie warunki sanitarne, staramy się, by były one nawet o wyższym standardzie, niż wymaga tego rozporządzenie – stwierdził burmistrz Skaryszewa.


Sławne skaryszewskie "Wstępy" mają charakter festynu ludowego. Towarzyszą im występy kapel ludowych i pokazy koni. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można we wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia: akcesoria rymarskie, uprzęże, zaprzęgi, a także bryczki, odzież. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych sprzedawane są wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe. Sprzedawcy oferują także produkty regionalne: miody, sery i chleby. "Wstępom" towarzyszy znany na cały kraj Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych, także pokaz hipoterapii. Targowisko jest zazwyczaj czynne już około 6.30.

Commentaires


bottom of page