top of page

Jest lista laureatów Dorocznej Nagrody MKiDN 2023


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny przyznało nagrody artystom z wybitnymi osiągnięciami, którzy poprzez swoją twórczość poczynili znaczny wkład w polską kulturę. Na liście znaleźli się, między innymi Andrzej Sapkowski i Gołda Tencer.


Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane (począwszy od 1997 roku) w kilku kategoriach. Nagrodę za całokształt działalności lub wybitne osiągnięcia w danym roku wręcza minister kultury.


W tym roku podczas uroczystej gali w Arkadach Kubickiego prof. Piotr Gliński odznaczył kolejnych twórców. Nagrodę przyznano w kategoriach: literatura, teatr, kultura cyfrowa, film, sztuki wizualne, twórczość ludowa, upowszechnianie kultury, taniec, muzyka, edukacja artystyczna, restytucja utraconych dzieł, architektura, ochrona dziedzictwa kulturowego, architektura, ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, design, mecenas kultury, nagroda im. Tomasz Merty "Między literaturą a historią" oraz za całokształt twórczości.


Które nazwiska znalazły się na tegorocznej liście? Nie było zaskoczeniem, że w kategorii "literatura" gratyfikację otrzymał twórca m.in. postaci Wiedźmina - Andrzej Sapkowski. Kategorię - teatr - "zdominował" aktor teatralny filmowy i telewizyjny Andrzej Mastalerz, a w kategorii - film - wygrała reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych - Dorota Kobiela-Welchman, znana m.in. ze słynnej produkcji filmowej "Vincent" wykonanej w technice animacji malarskiej. Produkcja została odznaczona nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej, nominowana do Oscara, nagrody Złotych Globów oraz nagrody BAFTA. Do kin wchodzi właśnie kolejna, intrygująca produkcja w podobnej technice - "Chłopi" na podstawie powieści Reymonta.


W kategorii - kultura cyfrowa - wygrał Miłosz Lodowski - grafik, ilustrator i projektant, strateg reklamowy, dyrektor kreatywny, scenarzysta, performer i producent, który był współtwórcą kampanii społecznych zwiększających świadomość niebezpieczeństw grożących dzieciom w Internecie. Pełnił także funkcję art-directora w zespole tworzącym Muzeum Powstania Warszawskiego, a także był pomysłodawcą i współtwórcą filmu krótkometrażowego „Rotmistrz Pilecki".


Związana od lat z Teatrem Żydowskim w Warszawie Gołda Tencer uzyskała nagrodę w dziedzinie "upowszechniania kultury", a tegorocznym laureatem nagrody im. Tomasza Merty został Rafał Ziemkiewicz. Wyróżnienie za całokształt twórczości zdobył skrzypek i profesor nauk o sztukach pięknych - Roman Lasocki.


Lista wszystkich laureatów jest dostępna na stronie MKiDN.

bottom of page