top of page

Joe Biden w Polsce!

Biały Dom potwierdził, że w dniach 20-22 lutego odbędzie się ważna wizyta Joe Bidena w Polsce.

Symbolicznie, niemal równo rok po wybuchu obecnej, pełnoskalowej fazy wojny na Ukrainie, prezydent USA odwiedzi nasz kraj. Komentatorzy spodziewają się, iż z ust przywódcy Ameryki usłyszymy mocny przekaz – zarówno o większym wsparciu walczącej Ukrainy przez zachodni świat, jak również o zarysach nowej architektury bezpieczeństwa, która ma być celem po pokonaniu Rosjan.


W mojej ocenie Joe Biden będzie chciał pokazać różnicę pomiędzy nami — wolnym, demokratycznym światem, opartym o wartości, światem solidarnym, którego symbolem jest Polska — powiedział Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP — Po drugiej stronie mamy autorytarną, agresywną imperialną, neokolonialną Rosję — zauważył minister.


Prezydent Jo Biden ma przylecieć do Warszawy w poniedziałek 20 lutego wieczorem. Nieoficjalne spekulacje sugerują, że we wtorek 21 lutego prezydent USA mógłby wygłosić przemówienie podczas otwartego spotkania, np. na Stadionie Narodowym czy przed Pałacem w Wilanowie. Wielce prawdopodobne, że Polacy usłyszą słowa podziękowania za ofiarną i solidarną postawę pomocy uchodźcom z broniącej się Ukrainy. W środę 22 lutego lider świata Zachodu spotka się zapewne z przywódcami tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Bułgarii i Rumunii).


Redakcja „Mazowieści” na bieżąco będzie informowała o szczegółach wizyty Joe Bidena.

bottom of page