top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Jubileuszowa gala 10-lecia Telewizji Republika


W czwartkowy wieczór 25 maja 2023r. monumentalna aula Politechniki Warszawskiej zajaśniała blaskiem reflektorów, odbijających się w pięknych kreacjach zgromadzonych gości. Po 19.00 rozpoczęła się wyjątkowa gala 10-lecia Telewizji Republika, która rozpoczęła nadawanie 10 kwietnia 2013r. Była wówczas pierwszą, sensu stricto informacyjną, telewizją o wyraźnym prawicowym profilu ideowym. Od 10 lat rozwija się, pozwala rozwinąć skrzydła kolejnym znakomitym dziennikarzom, którzy często stanowią następnie fundamenty innych mediów.W gali wzięli udział, oprócz zespołu TV Republika i przyjaciół stacji, również znamienici goście, na czele z Premierem Mateuszem Morawieckim, Wicepremierem Piotrem Glińskim, Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robertem Telusem, prezesem TVP Mateuszem Matyszkowiczem czy prezesem IPN Karolem Nawrockim.Podniosłą uroczystość rozpoczęły wspomnienia z początków projektu prezesa telewizji Tomasza Sakiewicza, który określił Republikę jako wyłom w przestrzeni medialnej i przestrzeń dla treści, które do 2013r. nie były powszechnie eksponowane. Podobnie ważną rolę telewizji ocenił i docenił premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów stwierdził, że bez zaangażowania i rzetelnej pracy patriotycznego medium nie byłoby sukcesów obozu patriotycznego w kolejnych wyborach w Polsce.

Następnie przystąpiono do wręczania nagród w 4 kategoriach. Pierwszą statuetkę przyznano dla szczególnie zasłużonego dla „odkrywania kulisów manipulacji” polityka – prof. Przemysława Czarnka. W okolicznościowym przemówieniu szef resortu edukacji przyznał, że służba w zakresie rodzimej oświaty to dla niego przyjemność, z tym większym zapałem wypełnia swoją misję. W kategorii „biznes” nagrodzony został prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego za „obronę stabilności polskiej złotówki”. Szef banku centralnego wystąpił zdalnie, prezentując ciekawe dane dotyczące aktualnej sytuacji finansowej Polski. Następnie laur w kategorii „kultura” za ponad pół wieku wytężonej i oddanej Polsce pracy artystycznej otrzymał Jan Pietrzak. Gdy artysta deklamował niepodległościowy wiersz z początku lat 70. XX wieku, zebranym napłynęły do oczu łzy wzruszenia. Szczególne wyróżnienie widzów TV Republika za niezłomną walkę o prawdę historyczną, między innymi za konsekwentne usuwanie z przestrzeni publicznej pomników podległości wobec sowieckiej Rosji, otrzymał prezes IPN dr Karol Nawrocki, który wyraził nadzieję, że za dwa lata żaden pomnik wdzięczności wobec Armii Czerwonej nie będzie już obecny w naszym kraju.Po przyznaniu nagród, uczestnicy wydarzenia mieli okazję skorzystać z fantastycznej rozrywki – koncert zagrał na żywo zespół KOMBI Łosowski, wykonując najbardziej znane i cieszące się wielką sympatią słuchaczy utwory. Ostatnim elementem gali był poczęstunek, który goście rozpoczęli od skosztowania tortu, by następnie w kuluarowych rozmowach świętować miłą rocznicę.

Telewizja Republika, jak również cała paleta rozmaitych mediów w Polsce, to ważny element pluralizmu w dyskursie publicznym i szerokiej wolności słowa, która charakteryzuje nasz kraj.

bottom of page