top of page

Kiedy powstała Warszawa?Kiedy powstała dzisiejsza stolica Polski? Poszlakowe śledztwo w tej sprawie podjął pasjonat dziejów stolicy, historyk prof. Tomasz Jasiński, który opowiedział o swoich odkryciach na falach Polskiego Radia.

Według wybitnego mediewisty z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, założenie miasta lokacyjnego wiązało się z decyzją księcia mazowieckiego Bolesława II i jego synów - Siemowita II i Trojdena I, którzy porozumieli się z kupcami toruńskimi. To właśnie dzięki inicjatywie toruńskich kupców powstał w 1309 r. nowy szlak handlowy łączący Toruń z Rusią (docelowym punktem był Włodzimierz Wołyński). Warszawa była niezwykle istotnym punktem na tej trasie. Rok później, w 1310r. doszło do formalnego założenia miasta.

Kto wydał dokument lokacyjny miejscowości?

- Uważam, że Warszawa została założona w 1310 roku. W mojej książce otwarcie piszę, że ten dokument wydał najprawdopodobniej Siemowit II, który miał lepsze stosunki z Zakonem Krzyżackim, a ojciec jego (Bolesław II) po pierwsze walczył zbrojnie z Krzyżakami, bo udzielił Władysławowi Łokietkowi pomocy zbrojnej, po drugie "skubał" ich finansowo – opowiadał na antenie Jedynki profesor Tomasz Jasiński.

Profesor Jasiński wyjaśnia również etymologię nazwy grodu. Wywodzi ją od imienia podkomorzego Warsza z Czerska, który w 1240 r. ( jeszcze w czasach przedlokacyjnych ) w miejscu dzisiejszego Zamku Królewskiego wzniósł warownię. Okoliczna ludność nazwała ją Warszewą - czyli osadą Warsza. W czasach średniowiecza bowiem decydujący głos dotyczący nazwy nowej miejscowości należał do okolicznej ludności. Dzięki zatem decyzji niewielkiej grupy mieszkańców grodu sprzed 700 lat, stolica Polski nosi dziś miano Warszawy.

コメント


bottom of page