top of page

Klasztor kapucynów w Warszawie


16 lipca 1683 Król Jan III Sobieski położył kamień węgielny pod budowę zespołu klasztornego kapucynów w Warszawie. A wszystko w podzięce za zwycięstwo pod Chocimiem i Wiedniem.


Klasztor Kapucynów mieści się przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie i obejmuje również kościół przy ul. Miodowej 13. Mało kto wie, że jest to najstarszy zakon kapucynów w Polsce.


Plan budowy klasztoru został wykonany przez architekta Augusta Locciego. Budowa trwała 13 lat, a kamień węgielny pod budowę położył król Jan III Sobieski, którego serce złożono w 1830 roku w sarkofagu z czarnego marmuru.


Historia warszawskiego zakonu kapucynów nie była łatwa - w 1864 nastąpiła kasata klasztoru, a na jego miejscu utworzono parafię p.w. Przemienienia Pańskiego. Zakonników wywieziono do zakonu w Zakroczymiu. W 1889 roku budynek rozebrano. Ponowne objęcie nastąpiło w 1918 roku.


W późniejszym okresie, zwłaszcza w trakcie II wojny światowej, zakonnicy włączyli się w działalność patriotyczną, co przyczyniło się do aresztowań przez Niemców. Braci więziono na Pawiaku, a następnie wywożono do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i Dachau.


W ten sposób został zamordowany m.in. patron Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów - Adalbert Koplin, który podczas święceń przyjął imię Anicet, zwany również przez otoczenie „jałmużnikiem” lub „ św. Franciszkiem Warszawy”.


Mimo, że ojciec Anicet urodził się w rodzinie zgermanizowanych Mazurów, a jego matka była pochodzenia niemieckiego, zakonnik nie starał się o zwolnienie z więzienia na Pawiaku, które mógł z tego tytułu łatwo uzyskać. Podczas jednego z przesłuchań miał powiedzieć: „Wstydzę się, że jestem Niemcem”.


Współcześnie klasztor działa bardzo prężnie - zakonnicy podejmują liczne inicjatywy apostolskie, do których należy, między innymi, koordynacja wspólnot i grup: Franciszkańskiego Zakon Świeckich, Młodzieży Franciszkańskiej, Grupy Modlitewnej Ojca Pio, Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio, Wolontariuszy Kuchni Ubogich, Wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej, Rycerzy Jana Pawła II, Chóru Młodzieżowego i Grupy AA.


Źródło:


Comments


bottom of page