top of page

„Koń jaki jest każdy widzi” – czyli o Dniu Konia w Gulczewie


27 maja o godzinie 11:00 w Gulczewie (wieś i sołectwo w gminie Wyszków) odbędzie się XVIII już edycja wydarzenia "Dzień Konia". W programie pokazy jazdy konnej, zawody kawaleryjskie i pokazy musztry.


Od 18 lat Gulczewo ściąga co roku amatorów jazdy konnej. W tym sezonie nie będzie inaczej – wydarzenie zorganizowane przez Burmistrza Wyszkowa, Sołtysa Gulczewa i Ochotniczą Straż Pożarną w Gulczewie niewątpliwie ponownie przyciągnie pasjonatów koni na jeździeckie pokazy.


Tradycja "Dnia Konia" została zapoczątkowana przez prof. Ludwika Maciąga – żołnierza Armii Krajowej, wybitnego malarza i wielbiciela koni, które uwieczniał również w swoich obrazach. W Gulczewie mieszkał niemal 30 lat i propagował coroczne pielgrzymki ułańskie z Wyszkowa do Częstochowy.


Po jego śmierci tradycję organizowania obchodów „Dnia Konia” przejęło Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa.


W poprzednich latach uroczystości otwierano paradą kilkudziesięciu koni i jeźdźców, a do kolejnych, ciekawych punktów programu należały m.in. dżigitówka, czyli pokazy akrobatyczne na galopującym koniu, pokazy Kozaków, konkurs na strój historyczny, czy prezentacja łucznictwa konnego.


(źródło: Tuba Wyszkowa, wyszkow.pl)

bottom of page