top of page

Kolej Dużych Prędkości w Warszawie 

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowy na zaprojektowanie pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości w Polsce - między Warszawą a Łodzią.

Spółka poinformowała w komunikacie prasowym, iż projektowanie ok. 140-kilometrowej linii kolejowej zostało podzielone na trzy zadania. Pierwsze dotyczy odcinka od Warszawy do linii kolejowej nr 11 (Skierniewice–Łowicz), czyli obszaru za planowanym węzłem CPK (opracowywanym w ramach oddzielnego projektu). Drugie obejmuje dalszy fragment linii do Łodzi, a trzecie – sieci GSM-R czyli radiowego systemu transmisji danych na potrzeby sterowania ruchem na całym odcinku.

Łączna wartość wszystkich zadań wyniesie ponad 300 mln zł.

Nowy odcinek kolejowy między Warszawą i Łodzią (bez Węzła CPK) będzie częścią linii kolejowej nr 85 i tzw. szprychy nr 9. Na pierwszym etapie pociągi jadące tą trasą będą mogły osiągać prędkość 250 km/h (prędkość eksploatacyjna), a docelowo 350 km/h (prędkość projektowa).

Kolej Dużych Prędkości pozwoli na znaczące zredukowanie czasu dojazdu na projektowanej trasie. Z Warszawy do Łodzi podróżni pojadą w 45 minut, ze stolicy do lotniska CPK w 15 minut, zaś z Łodzi do portu CPK w pół godziny.

Warto przypomnieć, że w ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

bottom of page