top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Konferencja Minister Klimatu i Środowiska

W środę 26 lipca 2023r. w skwerze im. Sue Ryder odbyła się konferencja prasowa z udziałem Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, jej zastępcy Jacka Ozdoby oraz Ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka. W zielonym plenerze przedstawiciele rządu ogłosili, iż uruchamiają oficjalnie procedurę skargi na Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zaniechania usunięcia nielegalnych śmieci, porzuconych w naszym kraju.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska składa wniosek do Komisji Europejskiej ze skargą na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się Niemiec od uprzątnięcia ponad 35 tys. ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski. Znajdują się one w ponad siedmiu lokalizacjach w zachodniej Polsce – poinformowała minister klimatu i środowiska.

Następnie minister Szynkowski vel Sęk wyjaśnił prawne kroki, które Polska będzie sukcesywnie podejmowała: „Zasłanianie się w tej sprawie kompetencjami landowymi nie broni się w kontekście prawa międzynarodowego. W związku z tym na podstawie artykułu 259 Traktatu o Unii Europejskiej uruchamiamy pierwszy etap postępowania – jest to skierowanie w pierwszym kroku skargi do Komisji Europejskiej. Następnym etapem jest możliwość złożenia skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wymienił konkretne zmiany wprowadzone przez rząd PiS w celu walki z mafiami śmieciowymi. Wskazywał na zwiększenie kar (np. nawiązki do NFOŚiGW do miliona złotych czy pozbawienia wolności dla przedsiębiorców, nielegalnie porzucających odpady, do 12 lat), poprawę skuteczności kontroli (które nie wymagają już 7-dniowych uprzednich zapowiedzi) czy monitorowanie wjazdu do Polski wszystkich odpadów (system SENT). Jacek Ozdoba przypomniał, że za czasów rządów koalicji PO-PSL do Polski sprowadzono blisko 6 mln ton odpadów z całego świata, m.in. z Ghany, Wenezueli, Włoch i Niemiec, natomiast dziś wwóz śmieci (odpadów komunalnych) do Polski jest już całkowicie zakazany.

"Eldorado w skali kraju funkcjonowało do 2015/2016 r., bo pozwalały na to przepisy Platformy Obywatelskiej" - stwierdził wiceminister.

Po konferencji politycy symbolicznie podpisali wniosek do Komisji Europejskiej, czyli pierwszy krok na drodze do wyegzekwowania od Niemiec przestrzegania prawa i usunięcia nielegalnych śmieci.

Przedstawicielom rządu towarzyszyła młodzieżówka PiS, której działacze trzymali szablony z napisem: „PO = mafia śmieciowa”.

コメント


bottom of page