top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Konkurs wokół beatyfikacji rodziny Ulmów

W środę 13 września 2023r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainaugurował konkurs "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje...". Wydarzenie jest organizowane w ramach uroczystości państwowych towarzyszących obchodom beatyfikacji Rodziny Ulmów. Akt beatyfikacji miał miejsce w ostatnią niedzielę 10 września 2023r. w Markowej na Podkarpaciu.

Konkurs „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje...” to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej. Materiał powinien zostać opracowany na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz w archiwach państwowych. Zgłoszenia można przesyłać do 31 grudnia 2023 r.

- To jest bardzo ważny projekt. (…) Rodzina Ulmów jest symbolem Polskich Sprawiedliwych, a nie była znana. To dopiero opieka polskiego państwa, instytucjonalizacja tej pamięci w postaci Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej, i działania instytucji kultury, także archiwów, Instytutu Pileckiego, przyczyniają się do tego, że narracja o Polskich Sprawiedliwych, staje się bardziej sprawiedliwa, bardziej prawdziwa – stwierdził prof. Piotr Gliński.

Na koniec konferencji minister kultury i dziedzictwa narodowego zaakcentował silnie wyzwanie na przyszłość:

- Każda wspólnota musi dbać o swoją tożsamość. Tożsamość nie trwa bez transmisji międzypokoleniowej.Przypomnijmy, 24 marca 1944r. w Markowej koło Łańcuta Niemcy rozstrzelali za ukrywanie 8 Żydów całą rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz siedmioro ich dzieci (w tym jedno nienarodzone). W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

bottom of page