top of page

Konsultacje kontrowersyjnego pomysłu władz Warszawy

Zaktualizowano: 29 mar

Na 15 listopada 2022r. zostały zaplanowane pierwsze konsultacje społeczne ws. stref „Tempo 30”, forsowanych przez władze miasta z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na czele. Projekt zakłada ustanowienie na drogach dojazdowych w stolicy ograniczeń prędkości do 30 km/h. Strefy „Tempo 30” mają objąć swym zasięgiem około 60 procent ulic i 90 procent całej powierzchni Warszawy.

Od wielu lat pomysły radykalnego ograniczenia ruchu pojazdów osobowych i ograniczeń prędkości na drogach promują lewicowi aktywiści klimatyczni. Po ostatnich wyborach samorządowych w 2018r. zyskali silny wpływ na władze miasta z Platformy Obywatelskiej, dlatego ich idee są kolejno wdrażane w życie.


Wieloletnie badania prowadzone na całym świecie potwierdzają, że uspokojenie ruchu do prędkości 30 km/h podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. To powszechnie uznana granica prędkości, przy której 90 procent zdarzeń drogowych nie ma żadnych skutków dla zdrowia – argumentuje Tamas Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym.


Politycy będący w opozycji do rządzącej w mieście PO krytykują pomysł restrykcyjnych ograniczeń.


„Warszawa ma prawie w całości zostać objęta ograniczeniem prędkości do 30 km/h. A potem ci sami ludzie co to wprowadzą, będą biadolić, że powstają straszne korki i trzeba jeszcze bardziej ograniczyć ruch samochodowy. To ich trzeba ograniczać, a nie prędkość” – skomentował w swych mediach społecznościowych lider partii KORWIN Sławomir Mentzen.


- Takim efektem, który zostanie osiągnięty to znaczne spowolnienie ruchu w Warszawie i spowodowanie dużo większych korków, czyli też zatrucia powietrza – stwierdził natomiast Wiktor Klimiuk, warszawski radny klubu Prawa i Sprawiedliwości.


Mieszkańcy, żywo przejęci szykowanymi ograniczeniami, mają okazję wyrazić swoje opinie podczas konsultacji społecznych.


Harmonogram konsultacji:


15 listopada o 17:30 - na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie - na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją.

22 listopada w godzinach 16 – 19 (można przyjść w dowolnym momencie) - w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka)

28 listopada o 17:30 - na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie - na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją.

29 listopada w godzinach 14 – 18 (można przyjść w dowolnym momencie) - w klubokawiarni w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ulicy Nowolipie 25B

Do 30 listopada mieszkańcy mogą też wysyłać maile na adres: tempo30@um.warszawa.pl.

bottom of page