top of page

Kosztowne plany władz Warszawy 

Władze Warszawy, mimo kryzysu gospodarczego, nie rezygnują z pomysłu budowy kolejnych tuneli wzdłuż Wisły. Plany projektów będzie można poznać najpóźniej do połowy przyszłego roku.

Interpelację w tej sprawie złożył Dariusz Figura – przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy.


- Oprócz istniejącego już tunelu pomiędzy mostem kolejowym średnicowym i ulicą Karową planowane jest zagłębienie i przebieg ulicy (Wisłostrady) w tunelu na odcinku od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ulicy Sanguszki – odpowiedział sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński.


Były poseł PO dodał również, że rozważana jest również możliwość "poprowadzenia jezdni w tunelu na odcinku od rejonu skrzyżowania z ulicą Ludną do Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty oraz przedłużenia istniejącego, wschodniego tunelu w kierunku południowym poza przyczółki mostu średnicowego”.


- To inwestycja nie na te czasy – ocenił natomiast radny Dariusz Figura.


Lider klubu PiS przyznał, że Wisłostrada odcina miasto od rzeki, a nowe tereny zielone uzyskane w wyniku zagłębienia ulicy przybliżyłyby miasto do Wisły. Dariusz Figura przypomniał, że władze stolicy nie mogą dokończyć znacznie potrzebniejszych mieszkańcom inwestycji, takich jak budowa kładki przez Wisłę.


W tym kontekście Polskie Radio przypomniało, że istniejący tunel Wisłostrady wzbudzał wiele kontrowersji. Przede wszystkim szokował olbrzymi koszt budowy - prawie 220 mln zł. Budowę tunelu rozpoczęto w kwietniu 2001 roku, zakończono zaś w następnym roku, jednak przez niemal rok był on nieużywany ze względu na niespełnianie wymogów bezpieczeństwa i kilkakrotne odkładanie terminu otwarcia.


Otwarcie tunelu nastąpiło w sierpniu 2003 roku. Z kolei w sierpniu 2012 roku tunel został zamknięty dla ruchu ze względu na wypłukanie ziemi pod tunelem. Awaria nastąpiła w trakcie budowy stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Ruch samochodowy prowadzony był objazdami bulwarami wiślanymi oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Ratusz planował ponowne otwarcie tunelu do końca 2012 roku, stało się to jednak dopiero pół roku później - 23 czerwca 2013.

Comments


bottom of page