top of page

KPRM mówi „nie” przymusowej relokacji imigrantów


Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych. Tematem spotkania była polityka migracyjna i mechanizm przymusowej relokacji narzucony przez UE.


Tzw. pakiet relokacyjny przegłosowany w ramach EU zakłada przymusowe kary za odmowę przyjęcia imigrantów. Wysokość „grzywny” może wynieść nawet ponad 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.


Takiemu postawieniu sprawy sprzeciwia się stanowczo polski rząd, który podtrzymuje stanowisko Rady Europejskiej z 2018 r., zakładające dobrowolność przyjmowania ludzi do poszczególnych państw członkowskich.


Zwłaszcza, że według danych z końca lutego b.r., opublikowanych przez UNHCR, Polska przyjęła najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy - niemal 2 miliony obywateli. Według tego samego źródła około 8,09 mln Ukraińców wskutek wojny znalazło się poza granicami swojego kraju.


Według zapowiedzi rządu za kilka dni ma odbyć się ogólnopolskie referendum, w którym Polacy będą mieli okazję zdecydować za bądź przeciw przymusowej relokacji migrantów.

Commentaires


bottom of page