top of page

Kraków wyprzedził Warszawę

Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, w styczniu 2023 roku średnia krajowa wyniosła 6883,96 zł brutto. Oznacza to, że wzrosła ona o 13 proc. względem średniej krajowej ze stycznia 2022.W którym polskim mieście średnie zarobki w sektorze przedsiębiorstw kształtowały się na najwyższym poziomie? Nieoczekiwanie na przedzie znalazła się była stolica Polski – Kraków. W stolicy Małopolski - zarabia się, wg danych GUSu, przeciętnie 8440 złotych brutto. Natomiast w Warszawie, która długo dzierżyła palmę pierwszeństwa, zarobki są jedynie minimalnie niższe (o 44 zł) i wyniosły w styczniu 2023r. w ujęciu brutto 8396 zł. Na trzecim miejscu w Polsce jest Gdańsk z zarobkami rzędu 8164 złote, na ostatnim wśród dużych miast - Rzeszów, gdzie zarabia się 6633 złotych.


Jak dane Głównego Urzędu Statystycznego zinterpretował dla dziennika „Rzeczpospolita” Tomasz Kaczor, ekonomista z Instytutu Prevision? Ekspert zwrócił uwagę "Rz" na znaczenie wojny w Ukrainie dla płac w zeszłym i w tym roku. Płace w wielkich miastach szybciej wzrosły na zachodzie kraju niż na wschodzie. Dodatkowo największa grupa uchodźców zatrzymała się na dłużej w Warszawie.


- To oznaczać może, że zmniejszyła się presja na podwyżki. Duże grupy emigrantów zwykle tak działają na rynek wynagrodzeń – ocenił ekonomista.


Niezmiennie jednak od kilku lat polska gospodarka dynamicznie się rozwija a płace wzrastają, mimo przejściowych wahań jak utrata części siły nabywczej z powodu światowego kryzysu energetycznego i towarzyszącej mu inflacji.

bottom of page