top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Krwiodawcy na Mazowszu

14 czerwca od 2005r. jest Światowym Dniem Krwiodawcy. To wyjątkowa okazja do świętowania i podziękowania honorowym dawcom krwi na całym świecie za ich bezcenny dar. Święto przypomina również główny cel do jakiego dążą służby krwi na całym świecie, czyli osiągnięcie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji. Sama data również nie jest przypadkowa, gdyż 14 czerwca 1868r. urodził się Karl Landsteiner, który odkrył grupy krwi (1901 r.), za co otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.Z okazji wspomnianego święta Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane dotyczące krwiodawstwa na Mazowszu. Wynika z nich, że woj. mazowieckie wypada niezbyt imponująco na tle innych regionów Polski. W 2022 r. liczba krwiodawców z Mazowsza wyniosła 70 300 (spadek o 2% rok do roku).

- Krwiodawstwo nie jest mocną stroną Mazowsza – na 1000 mieszkańców województwa przypadało 11,7 krwiodawców i był to najsłabszy wynik w kraju – stwierdził rzecznik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Marcin Kałuski.

Na pierwszym miejscu rankingu krwiodawstwa w Polsce znalazło się woj. podlaskie, z wynikiem 25 krwiodawców na 1000 mieszkańców. Tuż za nim były województwa wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie.

Dane dotyczące całej Polski są jednak nieco bardziej optymistyczne, natomiast nigdy nie za wiele próśb o oddawanie życiodajnej krwi, która dla wielu pacjentów stanowi ratunek.

„W Polsce w 2022 r. ponad 620 000 dawców oddało 1 420 000 jednostek krwi i jej składników! Dziękujemy każdemu z dawców i zachęcamy do regularnego oddawania krwi. Każda kropla ma znaczenie – twoja krew może uratować zdrowie i życie” – przekazano na Twitterze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Warto rozważyć apel o dzielenie się krwią.

Comentários


bottom of page