top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

„Kultura za złotówkę” na Mazowszu

W tym roku już po raz drugi organizowana jest akcja samorządu województwa mazowieckiego „Kultura za złotówkę”. Mazowieckie instytucje kultury oferują bilety wstępu za symboliczne 1 zł dla uczniów mazowieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz z niepełnosprawnościami. Do tej pory – od początku 2022r., z programu skorzystało ponad 310 000 osób, co stanowi imponującą liczbę zainteresowanych.

W tym roku zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na dwie odsłony programu („Kulturalna szkoła na Mazowszu” oraz odsłona dla niepełnosprawnych) łącznie 14 mln zł – odpowiednio 12 zł i 2 zł.- Mazowieckie instytucje kultury mają ciekawą i różnorodną ofertę. Bilety wstępu za 1 zł powodują, że placówki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wycieczek szkolnych. Dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu” zlikwidowaliśmy barierę finansową i umożliwiliśmy uczniom i ich opiekunom łatwy dostęp do kultury i dziedzictwa narodowego – poinformował przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski.

Do początku wakacji najchętniej wybieranymi instytucjami kultury w naszym regionie były teatry. Ponad 27,8 tys. uczestników obejrzało spektakle warszawskiego Teatru Polskiego, a 16,4 tys. – płockiego Teatru Dramatycznego. Dużą popularnością cieszyły się występy zespołu „Mazowsze”. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach odwiedziło ponad 15 tys. uczniów.

Władze Mazowsza i Warszawy zachęcają, by wybierać nie tylko obiekty w stolicy, ale zwiedzać i poznawać całe Mazowsze. Można w tym celu wykorzystać Mazobilet. Z tą formą biletu w weekendy można bez ograniczeń podróżować po stolicy metrem, tramwajami i autobusami, a poza Warszawą – pociągami KM, SKM i WKD. W ten sposób łatwo, wygodnie i w dobrej cenie można dotrzeć do atrakcji turystycznych w każdym zakątku Mazowsza. Bilet dla jednej osoby kosztuje 49 zł, a dla grupy do 5 osób – 99 zł. Mazobilet jest dostępny w kasach biletowych KM, biletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich oraz przez internet. Z oferty można skorzystać do 31 października 2023r.

bottom of page