top of page

Lewica rusza w Warszawie na wojnę ze św. Janem Pawłem II

W środę 15 marca radna Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska poinformowała, że wraz radnym Markiem Szolcem napisali interpelację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z apelem o przekształcenie Centrum Myśli Jana Pawła II, w "neutralną religijnie instytucję, która promowałaby dialog międzykulturowy i religijny".Samorządowcy Lewicy i część radykalnych aktywistów miejskich nie zamierzają poprzestać na tym kroku. Szerzej zamierzają przyłączyć się do akcji dyskredytowania i podważania autorytetu Papieża Polaka. Co prawda Lewica sama nie zamierza występować z takimi inicjatywami, ale chętnie wesprze pomysły zmiany nazwy al. Jana Pawła II lub patronów szkół noszących imię polskiego Ojca Świętego.

- To, co robimy, jako lewica, to staramy się żeby ludzie zrozumieli, że krytyczna rozmowa o tym pontyfikacie i o tej ważnej postaci, nie jest tematem tabu, że mamy prawo krytykować Jana Pawła II, że mamy prawo poznać prawdę na temat całości jego życiorysu, nie tylko mieć wybiórcze informacje o tym, co było dobre. Uważamy, że ludzie mają prawo do wiedzy, wymaga tego również szacunek do ofiar Kościoła – stwierdziła radna Diuduszko-Zyglewska.

Przewodniczący klubu stołecznych radnych Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura ocenił, że "pani radna Diduszko i radny Szolc, to margines, to jest ekstremum wojującego ateizmu". Klub PiS w Radzie Warszawy zadeklarował obronę pamięci i dorobku św. Jana Pawła II, również w miejskiej przestrzeni publicznej.

Jedynie rządząca stolicą Koalicja Obywatelska nie zabrała jeszcze głosu ws. antyreligijnej ofensywy Lewicy, wymierzonej w postać św. Jana Pawła II.

Comments


bottom of page