top of page

Mammobus w Mławie


28 maja przy ul. Wyspiańskiego 1 w Mławie stanie Mammobus i będzie dostępny w godzinach 9:00-14:00. Aby wykonać mammografię nie potrzeba skierowania, a samo badanie jest bezpłatne.


Statystyki wskazują, że rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Niepokoi fakt, że w Polsce rośnie także wskaźnik śmiertelności jeśli chodzi o ten typ nowotworu. Z tego powodu już nie tylko lekarze biją na alarm – do akcji propagowania badania piersi od lat włączali się również celebryci.

Akcja jest adresowana do kobiet 50+, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy takiego badania nie odbyły. Po mammografii pacjentki otrzymają dwa zdjęcia każdej piersi oraz opis.

Okazuje się, że rak piersi w Polsce jest wykrywany u 12% kobiet rocznie. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jest to choroba cywilizacyjna. Dlaczego Polki są tak mocno narażone na zachorowanie?

Do czynników ryzyka należy – niewątpliwie – wiek, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, długofalowe stosowanie środków hormonalnych czy późne klimakterium. Faktorem „wyzwalającym” rozwój wszelkiego rodzaju nowotworów jest, niewątpliwie, stres. A tego, przy obecnym tempie życia z pewnością nie brakuje.

Istotna jest profilaktyka i wczesne wykrycie niepokojących objawów. Do takich należą, na przykład, zmiany widoczne na brodawkach, obrzęki piersi, wyczuwalne pod palcami (najczęściej bezbolesne) guzki, zaczerwienienia skóry na piersi bądź jej podrażnienie, a nawet – swędzenie skóry. Jeżeli podczas samobadania nie zlokalizujemy guza, ale odczuwamy ból piersi – może to również stanowić powód do niepokoju. Istotne jest regularne samobadanie (przynajmniej raz w miesiącu) oraz robienie mammografii.

W 2023 roku w województwie mammografię w Mammobusie wykonało około 15 tysięcy kobiet.

댓글


bottom of page