top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Mazowsze dla działkowców

W kolejnej edycji programu „Mazowsze dla działkowców” samorząd województwa rozdysponował kwotę 1,7 mln zł. Działkowicze z całego Mazowsza otrzymają niebagatelne środki na inwestycje.

Założenia programu przewidywały, że można było ubiegać się o środki na budowę, odbudowę, modernizację i remonty infrastruktury ogrodowej, m.in. sieci wodociągowej i elektrycznej, monitoringu, parkingów, ścieżek rowerowych, oświetlenia czy ogrodzeń. Na dofinansowanie miały szansę również projekty dotyczące aranżacji terenów zielonych, nowych nasadzeń, tworzenia oczek wodnych, stawów czy trawników. Urząd Marszałkowski informował też, że beneficjenci będą mogli przeznaczyć wsparcie na budowę, czy odnowę miejsc rekreacji, takich jak: boiska, siłownie zewnętrzne, deptaki, place zabaw czy skwery.

Zgodnie z założeniami program ma zachęcać mieszkańców do aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody. Działkowicze przyznają, że posiadanie działki, często niepozornie ulokowanej niemal w centrum tętniącego intensywnym życiem miasta, to z jeden strony szansa na przyjemny relaks, z drugiej zaś korzyść dla całej wspólnoty, wynikająca z czystego powietrza i miłego krajobrazu.

Inwestycje podejmowane przez działkowców będą finansowane z 3 źródeł: 40% ze wspomnianego programu „Mazowsze dla działkowców”, 40% ze środków Urzędu Miasta, zaś 20% ze środków własnych działkowiczów.

Wnioski do programu złożyło 37 gmin i decyzją radnych województwa wszystkie aplikujące samorządy otrzymały dofinansowanie.

Część działkowców, usatysfakcjonowana, wzrastającym z roku na rok wsparciem finansowym, liczy również na zmiany prawne w kierunku uwłaszczenia – chcą bowiem stać się właścicielami swych ogródków działkowych. Obecnie działkowcy, zrzeszeni lokalnie w RODach (rodzinnych ogródkach działkowych) formalnie korzystają w formie dzierżawy z terenów należących do Polskiego Związku Działkowców. Czy jest na to szansa?

- Jeśli będzie wśród działkowców poważny ruch ku uwłaszczeniu, to my go absolutnie poprzemy – zadeklarował w listopadzie 2022r. prezes PiS Jarosław Kaczyński, co stwarza pewną nadzieję, że ewentualna inicjatywa działkowców spotkałaby się ze wsparciem politycznym.bottom of page