top of page

Mazowsze w awangardzie ekologicznej

Zaktualizowano: 28 wrz 2022


Województwo mazowieckie nie pójdzie śladem np. Małopolski i nie przedłuży czasu na ekologiczne zmiany dla mieszkańców – znowelizowana w kwietniu 2022r. uchwała sejmiku mazowieckiego pozostanie w mocy.


Oznacza to radykalne zmiany dla tysięcy mieszkańców, zwłaszcza stolicy. Do końca 2022r. wszystkie kotły bezklasowe (kotły na paliwa stałe poniżej 3 klasy), czyli tzw. kopciuchy, muszą zniknąć z warszawskich budynków. Od 1 października 2023r. zaś w ogóle wprowadzony będzie całkowity zakaz ogrzewania domów węglem (na całym Mazowszu od stycznia 2028r.)


Niestety, mimo przedwyborczych zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego o realnej pomocy i szybkim uporaniu się z tym problemem, wciąż ponad 7000 warszawiaków korzysta z kopciuchów, by zapewnić ciepło w swoim mieszkaniu. Jeżeli nie zlikwidują swoich pieców, już za około 100 dni mogą otrzymać 500 zł mandatu lub grzywnę do 5000zł.


Warto zatem jak najszybciej dokonać wymiany źródła ciepła, korzystając np. z rządowego programu Czyste Powietrze. Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu wynoszą odpowiednio: do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania) oraz do 47 lub 79 tys. zł przy dotacji z prefinansowaniem (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania).

Comments


bottom of page