top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Miliard zł dla Warszawy

W lipcu znowelizowana została ustawa okołobudżetowa na rok 2023. Dla Warszawy rządowy projekt oznacza garść bardzo dobrych wiadomości. Miasto uzyska dodatkowe wsparcie z budżetu centralnego w wysokości 157 mln zł. Natomiast to nie jedyne środki, które rząd Mateusza Morawieckiego wyasygnował na ekstra inwestycje samorządowe w ostatnim czasie. Poseł PiS Jarosław Krajewski przypomniał, że w ubiegłym roku Warszawa, w ramach mechanizmu dodatkowego wsparcia, otrzymała ponad 850 mln zł.

- Co oznacza, że łącznie te dodatkowe środki przeznaczone przez rząd dla Warszawy wyniosą ponad miliard złotych – podsumował pełnomocnik partii rządzącej w stolicy i dodał - Warszawa otrzymała najwięcej, bo jest największym samorządem. Zdajemy sobie sprawę, że te środki są Warszawie potrzebne.Parlamentarzysta wskazał na wielkie priorytety inwestycyjne stolicy, w których partycypuje rząd: rozbudowa metra czy budowa obwodnicy śródmiejskiej.

- Liczę na to, jako szef warszawskiego PiS, że te dodatkowe środki trafią na najbardziej potrzebne inwestycje i najbardziej potrzebne wydatki bieżące związane ze wsparciem warszawskiej edukacji, ochrony zdrowia oraz najpilniejszych potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, a nie zostaną zmarnowane – skwitował poseł Jarosław Krajewski.

Warszawa oprócz hojnego wsparcia rządu, notuje również od kilku lat rekordowe wpływy podatkowe. Według danych zamieszczonych na Twitterze Warszawskiego PiS, dochody Warszawy w 2015 r. wynosiły 14,3 mld zł, a w 2022 r. 21,7 mld zł. Wzrosły o 51,7 proc.

„Dochody z CIT w Warszawie wyniosły w 2015 r. – 587 mln zł, a 2022 r. – blisko 1,4 mld zł. Daje to wzrost o 132,5 proc. Z kolei dochody z PIT w Warszawie w 2015 r. wyniosły blisko 43 mld, w 2022 r. – ponad 69 mld zł, co oznacza wzrost dochodów stolicy o 62,2 proc.” — podano na Twitterze.

Niezależnie od podziałów politycznych, dobra współpraca między rządem a samorządem i szeroki strumień dodatkowych środków to wielka szansa na dalszy rozwój największej polskiej aglomeracji.


bottom of page