top of page

Minecraft Education - czyli nauka przez zabawę


Gry komputerowe mają swoich zwolenników i przeciwników - jednak jeżeli ktoś należy do grupy „pro” nie może nie kojarzyć "Minecraft". Program edukacyjny, którego założeniem jest wdrożenie nowych technologii do procesu nauczania, umożliwia dostęp uczniom szkół podstawowych z klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych do platformy Minecraft Education.


Czy nauka przez grę przyniesie wymierne rezultaty w przyszłości? Wiedza zdobywana w ten sposób na pewno będzie łatwiej przyswajalna, choć, być może nie każdy jest zwolennikiem tego typu metod.


"Gra Minecraft kładzie szczególny nacisk na współpracę, prowadzenie projektów, myślenie analityczne, wychodzenie poza mury szkoły oraz doświadczanie" – objaśnił Antoni Rytel, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej.


Czym dokładnie jest Minecraft Edycation? Według informacji udostępnionych przez ministerstwo - ta gra przygotowuje uczniów do życia w świecie pełnym nowych technologii poprzez kształtowanie kompetencji przyszłości. Wspólne wykonywanie zadań, np. w klasie, w światach (na mapach) zbudowanych z charakterystycznych klocków, jest nie tylko rozrywką, ale i rozwijaniem wielu umiejętności, takich jak współpraca, rozwiązywanie problemów czy kodowanie. Dostęp do bezpłatnej próbnej wersji Minecraft Education będzie aktywny do 6 maja 2024 roku.


Pierwsze szkolenia adresowane do nauczycieli dotyczące wykorzystania platformy już za pasem. Najbliższe edycje odbędą się kolejno:


- 7 listopada – Mówię po polsku z Minecraft Education!, część 1, wydarzenie online,

- 8 listopada – Jak rozmawiać z uczniami o higienie cyfrowej i cyberbezpieczeństwie z wykorzystaniem Minecraft Education?, wydarzenie online,

- 13 listopada – Wyzwania przedmiotowe z Minecraft Education (Toruń).

bottom of page