top of page

Mobilne miasteczka ruchu drogowego


Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje wiele stacjonarnych bądź mobilnych miasteczek ruchu drogowego. Ich celem jest praktyczne edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie przepisów i znaków drogowych podczas jazdy rowerem.


Zanim udamy się z maluchami w rowerową trasę warto "podedukować" naszą latorośl w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zdecydowanie bezpieczniejszym będzie pokazanie im zagrożeń w kontekście "mikro", a nie "makro".


Właśnie temu służą miasteczka ruchu drogowego, stanowiące „małą infrastrukturę” dla rowerzystów. Budowa placyków należy do obowiązków samorządów terytorialnych, władz gmin lub miasta.


Znanym obiektem w stolicy jest, na przykład, Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego, które znajduje się na terenie IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ul. Sołtyka 8 / 10. Miasteczko czynne jest w okresie kwiecień – październik i można z niego korzystać podczas dni otwartych (harmonogram na stronie warszawskiej straży miejskiej) oraz w sposób zorganizowany poprzez udział w warsztatach przygotowujących do zdania egzaminu na kartę rowerową.


Korzystanie z infrastruktury miasteczka jest bezpłatne, jednak trzeba spełnić kilka warunków – po pierwsze podczas jazdy na rowerze należy mieć kask (można go ewentualnie wypożyczyć na miejscu), po drugie osoby indywidualne bądź grupy zorganizowane muszą być pod opieką dorosłych.

bottom of page