top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Modernizacja Chmielnej

- Ogłaszamy przetarg na zmianę ulicy Chmielna, która dzisiaj nie wygląda tak, jak powinna, którą chcielibyśmy oddać w ręce mieszkańców – z dumą ogłosił prezydent Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w środę 31 maja 2023r.
Włodarz stolicy przypomniał, iż projekt od dawna wzbudzał kontrowersje, zwłaszcza, że wojewódzki konserwator zabytków nie przychylał się do koncepcji modernizacji tej części miasta.


- Chciałbym podziękować wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków za to, że w końcu doszliśmy do kompromisu i że będziemy mogli tę ulicę całkowicie zmienić. Ta ulica ma wyglądać zupełnie inaczej i stać się kolejnym miejscem reprezentacyjnym i wpisać się w koncepcję Nowego Centrum Warszawy – przyznał wicelider PO, dla którego projekt rewitalizacji centrum stolicy stanowi jeden z priorytetów obok eko-ideologicznego ograniczania ruchu samochodowego. W kontekście tych planów Rafał Trzaskowski wskazał jako jeden z wiodących, np. budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.


- Chmielna będzie się zmieniać. Prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami, uspokajamy ich, że te ogródki, które są na ulicy Chmielnej, będą zamykane tylko i wyłącznie w momencie, gdy ruszą już prace remontowe. Tak, żeby ta ulica mogła dalej funkcjonować do momentu remontu – starał się uspokajać przedstawicieli branży gastronomicznej prezydent.


Szczegóły zmian przedstawił wiceprezydent Michał Olszewski. Projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki wygrodzeniowe. Na Chmielnej wyremontowane zostanie również oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe.


Miasto stawia na zwiększenie powierzchni zielonych. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej, a także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Dodatkowo, kierując się troską o klimat, projektanci mają zadbać o funkcje retencyjne (gromadzenia opadów) nowej zieleni.


Przetarg na modernizację ul. Chmielnej wystartuje w najbliższy piątek, 2 czerwca 2023r., a oferty będzie można składać do końca czerwca. Zwycięzca przetargu powinien zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Ratusz szacuje, że prace budowlane ruszą około miesiąc po wyłonieniu wykonawcy, czyli wraz z początkiem września. Wszystkie prace remontowe powinny się zakończyć do 31 maja 2024 r. Koszt, który szacuje Urząd Miasta, to około 24 mln zł.

bottom of page