top of page

Msza święta za ojczyznę w Święto Niepodległości

W piątek 11 listopada w 104 rocznicę odzyskania niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. W mszy wziął również udział goszczący w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką.

Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a koncelebrował ją biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. W trakcie nabożeństwa odczytano „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej” oraz zapalono Świecę Niepodległości. Ten szczególny przedmiot podarował naszym rodakom pod zaborami w 1867r. papież Pius IX ze słowami: „Zapalcie ją w wolnej Warszawie”. Tak się stało w 1920r. oraz ponownie w 2018r. (setna rocznica odzyskania niepodległości) oraz w kolejnych latach.


12 listopada 2022r. w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną złożone sprowadzone do Polski z Anglii szczątki trzech byłych prezydentów RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Politycy symbolizujący trwanie wolnej Polski na obczyźnie spoczną w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

bottom of page