top of page

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie już otwarte


15 sierpnia symbolicznie otwarto Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, które jest nowym oddziałem Muzeum Niepodległości. Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przekazali na ręce dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie klucze do budynku upamiętniającego zwycięską bitwę Polaków w 1920 roku.


Bitwa Warszawska zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą, była przełomowym momentem w dziejach Polski, a jej przebieg miał niekwestionowany wpływ nie tylko na losy naszego kraju, ale także - Europy Zachodniej. Zwycięstwo strony polskiej pozwoliło zachować niepodległość Rzeczypospolitej oraz powstrzymać rozlanie się wpływów sowieckich na Europę.


Operacja wojskowa została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920, jednak mówi się, że to 15 sierpnia był datą przełomową - wówczas na niebie miała się ukazać postać Matki Bożej z połamanymi strzałami w rękach. To, według relacji świadków, po części spowodowało zamęt wśród żołnierzy Armii Czerwonej.


Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie to koszt blisko 10 mln zł. Obiekt ma niemal 700 m² powierzchni i mieści się naprzeciwko Cmentarza Żołnierzy Poległych 1920 r. w Radzyminie. Placówka została oficjalnie otwarta, niemniej wystawa stała ma być gotowa 2024 roku.


Jakie eksponaty zostaną udostępnione zwiedzającym? Fotografie, karty pocztowe, plakaty, ulotki, elementy broni, medale czy mapy. Generalnie - materiały z epoki, a także multimedia, kolekcje malarstwa tematycznie związane z Bitwą Warszawską, medale, odznaki etc.

Placówka jest oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie.

bottom of page