top of page

Muzeum Historii Polski nareszcie otwarte


Ambitny projekt otwarcia muzeum, które przedstawi historię Polski na najwyższym poziomie i, co najważniejsze - w sposób obiektywny - nareszcie doczekał się realizacji. Muzeum Historii Polski zostało wprawdzie powołane już w 2006 roku, ale przez kolejne 9 lat - trwało "w eterze" bez siedziby. W uroczystym otwarciu obiektu na warszawskiej Cytadeli uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.


„Otwieramy dzisiaj siedzibę Muzeum Historii Polski. To największa inwestycja państwa polskiego w dziedzinie kultury. Największa – i na pewno najważniejsza spośród ponad 300 projektów muzealnych i prawie 8 tys. inwestycji w kulturze zrealizowanych w ciągu ostatnich niespełna ośmiu lat. (…) Dokładnie tak powinno wyglądać miejsce, które będzie mieścić w sobie opowieść o ponad tysiącu lat historii Polski i Polaków – Państwa i Narodu” - podsumował minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.


Warto przypomnieć, że Muzeum Historii trwało od 2006 roku i popularyzowało historię, ale nigdy nie utworzono projektu stałej siedziby. Przełom w tej kwestii nastąpił w latach 2015 i 2016, gdy z inicjatywy wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył odpowiednie środki finansowe.


To, z pewnością, jedna z największych i najistotniejszych inwestycji MKiDN ostatnich lat, a także jeden z najnowocześniejszych budynków w kraju. Łączna powierzchnia nowej siedziby Muzeum Historii Polski liczy 45 tys. m². Wskazał, że w budynku znajduje się 800 pomieszczeń i prawie 9 tys. m² powierzchni wystawowych. Począwszy od Drzwi Gnieźnieńskich, przez ornamenty romańsko-gotyckie, zdobienia inspirowane zamkiem na Wawelu, aż po dwudziestowieczny modernizm.


Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim przemówieniu, że idea powstania takiego muzeum była również marzeniem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:


„Według Niego było to jedno z najważniejszych zadań, które powinni zrealizować ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za Rzeczpospolitą dla przyszłych pokoleń. Od 2015 r. dzięki zmianom, które nastąpiły w Polsce, a także dzięki wytężonej pracy prof. Piotra Glińskiego, ministra odpowiedzialnego za sprawy kultury i dziedzictwa narodowego, to muzeum stało się faktem” – powiedział prezydent.


Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył z kolei, że nie da się budować przyszłości Polski bez obiektywnie opowiedzianej i rozliczonej historii:


"Prawdziwie opowiedziana historia, a w szczególności historia Polski, to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim oręż do walki o silną Polskę, o lepszą przyszłość Rzeczpospolitej. Przez wiele lat brakowało wiary w to, że takie miejsce jest potrzebne do budowania polskiej tożsamości i umacniania polskiej dumy. Dzisiaj Muzeum Historii Polski będzie służyło wszystkim mieszkańcom Polski i wszystkim pokoleniom" – podkreślił premier.

bottom of page