top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie

W niedzielę 13 sierpnia o 13.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Placówka będzie się mieściła w nowym budynku na terenie Cytadeli Warszawskiej - ważnego punktu, uświęconego krwią Polaków.

Na Placu Gwardii Koronnej stanęła kompania honorowa Wojska Polskiego oraz ponad stu rekonstruktorów w umundurowaniu z różnych epok. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pokrótce wystawę stałą „1000 lat chwały oręża polskiego” przedstawił dyrektor muzeum Paweł Żurkowski. Następnie został przeczytany list od głowy państwa. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "dzisiejsze wydarzenie - jak sama historia polskiego oręża - jest przepełnione symboliką"."Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd armiom w przeszłości, wszystkim formacjom walczącym o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, z których jesteśmy dumni i które są dla nas wzorem patriotyzmu, męstwa i honoru" - napisał Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

- Pionierem właśnie takiego nowoczesnego sposobu pokazywania naszej historii był śp. Prezydent Lech Kaczyński, twórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu mamy te najlepsze doświadczenia zaczerpnięte właśnie z Muzeum Powstania Warszawskiego – przypomniał zaś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości szef MON podziękował pracownikom muzeum za zaangażowanie w działania na rzecz upowszechniania historii Wojska Polskiego. Wręczył także okolicznościowe medale. Mariusz Błaszczak przekazał także do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego księgę z życzeniami dla Polski, powstałą w 100-lecie odzyskania niepodległości, które świętowaliśmy pięć lat temu.

Głos zabrał również minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Opowiedział, że na warszawskiej Cytadeli powstaje jeden z największych w Europie i może na świecie, kompleksów muzealnych. Złożą się na niego cztery Muzea: X Pawilonu, Katyńskie, Wojska Polskiego i Historii Polski. Nowe muzeum ma nauczać i przypominać, a także być miejscem otwartym i przyjaznym.Po części oficjalnej nastąpiło otwarcie ekspozycji dla tłumów zwiedzających. Tysiące zebranych korzystało także z atrakcji na zewnątrz – z pokazów rekonstruktorskich, możliwości rozmowy z żołnierzami, skosztowania wojskowej grochówki.

Do 3 września wizyta w Muzeum Wojska Polskiego będzie bezpłatna – warto skorzystać i poznawać chwałę oręża polskiego.

Kommentare


bottom of page