top of page

Nagrody BohaterONy 2022 

W piątek 25 listopada 2022r.w studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się gala Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego kampanii, przedstawiciele partnerów, rządu, instytucji, firm i ambasadorów projektu.

Myślą przewodnią i celem projektu jest wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną, a także - od tego roku - "współczesny wyraz patriotyzmu" i wcielania w życie wartości tak ważnych dla powstańców warszawskich.


W każdej z 7 kategorii przyznano trzy medale: złoty, srebrny, brązowy. Laureatami nagród z najcenniejszego kruszcu zostali:


  • „instytucja”: Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945);

  • „organizacja non-profit”: Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol";

  • „firma”: Poczta Polska;

  • „nauczyciel”: Cornelius McGrath (St Marty's Secondary School, Nenagh, Irlandia);

  • “osoba publiczna”: Marek Bukowski, aktor, scenarzysta, reżyser (jego najnowsze dzieło – film o Stanisławie Marusarzu);

  • „dziennikarz”: Edyta Poźniak (Polskie Radio);

  • „pasjonat”: Zygmunt Walkowski, fotograf, specjalista interpretacji zdjęć Warszawy.


Wyróżnienie specjalne – Złotego BohaterONa otrzymał natomiast Marek Strok - pasjonat, wybitny badacz i znawca Powstania Warszawskiego.


W specjalnym liście Premier Mateusz Morawiecki pogratulował wyróżnionym i laureatom oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, pokazując swoje zainteresowanie i empatię wobec powstańców warszawskich.


- Laureaci dzisiejszych nagród pokazują, że wydarzenia sprzed prawie 80 lat są żywe, mają moc poruszania naszych serc i umysłów, naszej wyobraźni, wciąż skłaniają do działania i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie – stwierdził w liście szef rządu RP.


Gali towarzyszyło widowisko muzyczne pt. "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów" w reżyserii Haliny Przebindy. Koncert był hołdem złożonym odwadze bohaterów, którzy ukrywali się przed niemieckim okupantem i lekcją historii o sile oporu, wytrwałości i heroizmie warszawiaków.

Gala Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


Projekt Nagród BohaterON stale się rozwija i zachęca do angażowania kolejnych pasjonatów polskich dziejów oraz wszystkich patriotów, którym na sercu leży wcielanie w życie i promowanie wartości, za które walczyli w 1944r. powstańcy warszawscy.

bottom of page