top of page

Narodowy Marsz Papieski – 2 kwietnia

Już w najbliższą niedzielę 2 kwietnia 2023r. ulicami stolicy przejdzie Narodowy Marsz Papieski. Od 2006r. (pierwsza rocznica śmierci Papieża Polaka) dokładnie 2 kwietnia organizowane są uroczystości upamiętniające św. Jana Pawła II, natomiast w tym roku kontekst wydarzenia będzie szczególny. Kilka tygodni temu, z wykorzystaniem sfałszowanych materiałów komunistycznych służb bezpieczeństwa, postać papieża została zaatakowana przez niektóre media i część opozycyjnych polityków. Wywołało to oddolny sprzeciw wobec szargania polskiej świętości.
Organizatorzy pochodu zapewniają, iż marsz będzie apolityczny, jak również pozbawiony organizacyjnego wsparcia instytucji państwowych.

- Kiedy zaczęliśmy organizować ten marsz to myśleliśmy, że to będzie taka inicjatywa, gdzie my po prostu pokażemy, że Jan Paweł II jest dla nas bardzo ważny i jest dla nas wartością ponad podziałami. Nie spodziewaliśmy się, że będzie wielki odzew, a odzew jest ogromny. Naprawdę możemy teraz mówić o czymś w rodzaju przeogromnego, społecznego poruszenia – stwierdziła wzruszona współorganizator Barbara Konarska.

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje jest nieprawdopodobny, ludzie dzwonią do nas i są bardzo zainteresowani – powiedziała inicjatorka marszu, historyk Małgorzata Żaryn, dodając:

- My, jako Polacy, dajemy sobie odbierać wartości. Daliśmy sobie odebrać I Rzeczpospolitą i całe dobro, które za nią idzie. Daliśmy sobie odebrać Kościół katolicki i jego rolę w naszych dziejach. Daliśmy sobie odebrać postacie żołnierzy wyklętych, które w tej chwili do nas wracają i tak samo obserwowaliśmy, że dajemy sobie odbierać Jana Pawła II i zupełnie na ten temat nie ma żadnej reakcji. Dlatego, z takiej niezgody w związku z tym, zrodził się taki pomysł, aby zorganizować marsz.


Pochód rozpocznie się w niedzielę o 11:00 przy rondzie Dmowskiego. Uczestnicy przejdą ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego. Na placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, zostaną złożone kwiaty. Marsz zakończy się przy archikatedrze św. Jana, gdzie o 12:30 sprawowana będzie Eucharystia.

bottom of page