top of page

Nauka komiksu w Aninie


Wawerskie Centrum Kultury (Filia Anin, V Poprzeczna 13, 04-611 Warszawa) zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty komiksu. Zajęcia będą się odbywać w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.


Słowo „komiks” jest spolszczeniem angielskiego zwrotu comic strip, oznaczającego zabawny, długi pasek obrazków umieszczonych w sekwencji. Obecnie istnieją różne formy komiksów – zeszytowe, książkowe etc., ale dawniej ilustrowane sekwencje były drukowane ustępami w gazetach.


Komiks jest formą przedstawienia treści w formie ilustrowanej – ilość tekstu jest śladowa, a dialogi występują w tak zwanych dymkach. Oprócz tego w ramkach pojawiają się, niezbyt liczne zresztą, narracje. Idea natomiast tkwi w rysunku, a jego styl zmieniał się na przestrzeni lat.


Można zaryzykować stwierdzenie, że początki komiksu sięgają epoki starożytności (a nawet jeszcze wcześniej) – gdy tworzono pierwsze malowidła na ścianach jaskiń. W średniowieczu przy pomocy obrazków opisywano historię rycerzy i sławnych bohaterów.


Forma komiksu przypominająca to, co znamy dzisiaj – czyli obrazki i tekst umieszczony w dymkach – pojawiła się po raz pierwszy w dziełach Rodolpha Töpffera – szwajcarskiego malarza i karykaturzysty – który tworzył swoje powieści w ilustrowanej formie. To właśnie tego pisarza uważa się za „ojca” komiksu.


Potem w Stanach Zjednoczonych pojawiła się seria „Yellow Kid”, która po raz pierwszy została opatrzona „dymkami”.

Za „start” epoki gatunku w obecnym kształcie uważa się jednakże lata 30-te w Stanach Zjednoczonych, gdy nastała era „super bohaterów”. Warto nadmienić, że wytwórnią, która swoją ofertę komiksową skierowała głównie do dzieci (a nie do dorosłych, jak to miało miejsce wcześniej) był Walt Disney.


Pierwsze, znane komiksy w Polsce to „Koziołek Matołek” i „Małpka Fiki-Miki”. Potem był „Tytus, Romek i Atomek” czy „Kajko i Kokosz”. Komiks rósł na popularności, a jego forma ewoluowała.

Lata 80-te przyniosły fascynację nurtem science-fiction, co zaowocowało na przykład "Bogami z kosmosu".


Współcześnie komiks przybiera często formę artystyczną – w Polsce zasłynął z niej m.in. Przemysław Truściński.


Praca przy tworzeniu komiksów jest, niewątpliwie, pracą bardzo twórczą i wymaga umiejętności graficznych – dlatego Wawerskie Centrum Kultury przygotowało ofertę, wychodzącą naprzeciw małym twórcom, którzy chcieliby spróbować swoich sił. Umiejętności rysowania nie są wymagane – ważna jest chęć do pracy.


Zajęcia prowadzi pani Edyta Bystroń – ilustratorka, autorka powieści graficznych i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego na tej uczelni. Materiały są zapewnione przez organizatorów. Koszt zajęć – 65 zł za osobę.

Comments


bottom of page