top of page

Nawet 1000 miejsc parkingowych na Mokotowie do likwidacji!

Warszawski ratusz pod wpływem aktywistów ekologicznych i środowiska cyklistów opracował cztery warianty usprawnienia ruchu rowerowego na Starym Mokotowie. Każdy z nich wymaga większych lub mniejszych zmian w istniejącej infrastrukturze drogowej.

Wariant "niezbędny" zakłada redukcję miejsc o 204 (34,06 proc.). Koszt przygotowania i wprowadzenia tego wariantu to ponad 3,8 mln zł. Następnie władze miasta przedstawiły dwa warianty pośrednie oraz wzbudzający największy kontrowersje plan radykalnych zmian. "Maksymalny" wariant zakłada likwidację 1068 miejsc parkingowych. Koszt przedsięwzięcia w tym wydaniu wyniósłby ponad 10,1 mln zł.


W "maksymalnym" wariancie zmiany dotknęły by odcinki ulic: Narbutta (od Boboli do Kazimierzowskiej), Łowicka (od Dąbrowskiego do Rakowieckiej), Rakowiecka (od Kieleckiej do Al. Niepodległości i od Kazimierzowskiej do Puławskiej), Wiśniowa (od Melsztyńskiej do Batorego), Starościńska, Rejtana (od Starościńskiej do Sandomierskiej), Bałuckiego, Różana (przed Króżańską do Puławskiej), Sandomierska (od Rakowieckiej do Olesińskiej), Chocimska (od Goworka do Willowej), Willowa (od Puławskiej do Chocimskiej).


Mieszkańcom Mokotowa nie odpowiada zarówno znacząca redukcja miejsc parkingowych, jak też fikcyjny charakter konsultacji społecznych, które mają przybrać formę przejazdu rowerowego przez okolicę z udziałem stołecznych urzędników. Mieszkańcy zastanawiają się również, czy to kolejna uciążliwa zmiana narzucona przez lewicowych aktywistów klimatycznych wbrew woli lokalsów. Jeden z internautów zapytał wręcz: „Na konsultacjach o Puławskiej znów będą brać udział aktywiści z Tarchomina, Pragi Płn., Ząbek, Ursusa, Ochoty czy Woli?”.


Wielu warszawiaków pozytywie ocenia promowanie ruchu rowerowego czy komunikacji publicznej, lecz nie zgadzają się, by odbywało się to kosztem komfortu kierowców, którzy stali się solą w oku władz miasta i od kilku lat polityka rządzących Warszawą wyraźnie nie sprzyja tej grupie społecznej.


Urzędnicy mimo wszystko zapewniają, że w rejonach Mokotowa, których dotyczyć będą zmiany zawisną plakaty i pojawią się ulotki informacyjne. Odbędzie się też spotkanie i dyżury konsultacyjne. Można też wysłać opinię mailem na adres mokotow.opinie@um.warszawa.pl. Konsultacje potrwają do 24 listopada.

bottom of page