top of page

Netykieta – czym jest?


Bardzo wiele mówi się o etykiecie i zasadach savoir vivre, natomiast „netykieta” jest terminem stosunkowo nowym i niedawno ukutym. Oznacza ona, w skrócie, zasady grzecznego i obyczajnego zachowania w Internecie.


Netykieta (ang. "netiquette") nie jest jeszcze bardzo powszechna i szeroko stosowana. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami – po pierwsze wielu reklamodawców czy PR-owców wciąż „żyje ze spamu” lub z uprawiania tak zwanego czarnego marketingu, po drugie – Internet to duże pole do anonimowości, z czego wielu użytkowników chętnie korzysta. I robi z tego faktu niekoniecznie dobry użytek, traktując sieć jak śmietnik do wylewania toksycznych emocji i frustracji.


Jakie są zasady netykiety? O dziwo – zbliżone do tego, co w realu ma związek z etykietą – brak wulgaryzmów, poszanowanie godności innych osób i takt.


Google wymienia wiele punktów – poniżej cytujemy kilka najistotniejszych:


- zakaz spamowania,

- zakaz nadużywania interpunkcji (dotyczy go głównie emotikonów),

- stosowania tzw. kopii ukrytej przy wysyłaniu maila do wielu osób,

- zakaz trollowania i wulgaryzmów,

- zakaz pisania kilka razy z rzędu,

- zwracanie uwagę na prawa autorskie, czyli zakaz kradzieży treści bądź cytowanie źródeł,

- zakaz hate’u,

- przestrzeganie regulaminów,

- poszanowanie czyjegoś zdania…


Mimo, że wydaje nam się, że w sieci jesteśmy bardzo anonimowi i możemy sobie pozwolić na wszystko, faktem jest, że Unikalny Użytkownik (UU) również w pewnym momencie ponosi konsekwencje nieetycznego zachowania, a „grube” przekroczenie normy może skutkować namierzeniem przez służby.


Do takich niebezpiecznych zachowań należy, na przykład, promocja używek, nawoływanie do przestępstwa czy samookaleczania, znieważanie czy obrażanie uczuć religijnych. W Internecie zostawiamy mnóstwo danych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy i nieraz nie końca rozumiejąc mechanizmy funkcjonowania internetowych algorytmów.


Jedno jest pewne i jest to również jedna z wytycznych netykiety – warto trzymać się zasad, wedle których sami chcielibyśmy być traktowani.

Comments


bottom of page