top of page

Nielegalny hazard w Warszawie


Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie w przeciągu sześciu miesięcy przeprowadził 122 kontrole, w wyniku których zabezpieczono 616 automatów do gier.


616 skonfiskowanych automatów do gier, na których były urządzane nielegalne gry hazardowe - to efekt kontroli przeprowadzonej w I półroczu 2023 roku. Do tego dochodzi 56 zabezpieczonych automatów na początek II półrocza.


Nielegalne automaty miały znajdować się w bardzo niepozornych miejscach - garażach, wolno stojących kontenerach czy na zapleczach punktów usługowych.


Uzależnienie od hazardu w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 określane jest jako nienormalne zachowanie bądź utrata kontroli nad popędami (hazard kompulsywny) i zaliczone jest do uzależnień behawioralnych. Uzależnienie od hazardu może mieć różną postać - zakłady bukmacherskie, automaty, kasyna (także online), karty etc.


Istnieje kilka etapów nasilenia uzależnienia, z którego ostatni i najcięższy, tzw. hazard patologiczny, generuje najwięcej życiowych dramatów. Podobnie, jak w przypadku innych uzależnień, osoba uzależniona nie zdaje sobie często sprawy ze stopnia uwikłania w nałóg. Skutki? Spirala kłamstw, zaciąganie długów, „odgrywanie się”, by w końcu spłacić zobowiązania i zaciągnąć następne, skrajne zachowania i huśtawka nastrojów – w efekcie degradacja życiowa, rozbicie rodzin, a nawet próby samobójcze.


Uprawianie nielegalnych gier losowych wiąże się również w wielu przypadkach z działalnością przestępczą. Według informacji upublicznionych przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie, podczas kontroli przeprowadzonych przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie zatrzymano osoby zamieszane w nielegalny proceder hazardowy oraz pieniądze w różnych walutach (euro, dolary amerykańskie, PLN) jak również urządzenia do monitoringu, telefony i inne dowody przestępstw skarbowych.


KAS uruchomiła bezpłatny całodobowy Krajowy Telefon Interwencyjny KAS - 800 060 000 i adres e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl pod którymi można zgłaszać informacje dotyczące nielegalnego hazardu.

bottom of page