top of page

Noc Muzeów


To już XIX edycja tego wielkiego święta kultury w Warszawie. 13 maja (sobota) w Nocy Muzeów weźmie udział aż 270 placówek. Z tej okazji zostały uruchomione linie obsługiwane autobusami zabytkowymi – tak zwane linie muzealne.


Placówki prześcigają się w ofertach, a zwiedzający w końcu mają czas „spenetrować” zasoby tak urozmaicone pod względem tematyki, że mogą wprawić w osłupienie. Zwłaszcza, gdy odkrywamy, że ciekawą historię mają za sobą nie tylko wielcy tego świata, ale również „banalne” przedmioty użytku codziennego.


Na przykład pieniądz czy wódka.


Centrum Pieniądza NBP, które również weźmie udział w tegorocznej edycji, przygotowało na tę noc dla zwiedzających program pod tytułem „Mikołaj Kopernik – wielki polski ekonomista” ukazujący całkiem nowe oblicze polskiego odkrywcy. Wśród atrakcji znajdzie się również prezentacja unikalnych monet i banknotów z wizerunkiem Mikołaja Kopernika czy filmy poświęcone monetom oraz banknotom kolekcjonerskim.


Oferta Muzeum Polskiej Wódki jest adresowana do osób pełnoletnich i, aby zgłębić zasoby i historię trunku, należy się uprzednio zapisać. Zwiedzanie rozpoczyna się o 19:00 przed wejściem do Sceny Kotłownia.


Sprawdziliśmy również program Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – tej nocy będzie można zwiedzić z przewodnikiem celę płk Łukasza Cieplińskiego, pokój przesłuchań, stalinowskie karcery czy „Namioty Wyklętych” przygotowane przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.


Możliwości jest bardzo wiele i na zwiedzanie warto przygotować się już zawczasu, bo – jak się okazuje – nie do wszystkich placówek można wejść z tak zwanej „wolnej stopy”. W niektórych obowiązują zapisy.


Warto rozpocząć tę noc od obejrzenia parady zabytkowych autobusów, przygotowanej przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, aby potem dać się „przewieźć” do interesujących nas miejsc.

bottom of page