top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Nocne oprowadzanie po Muzeum Historii Polski

W czwartek 28 września 2023r. odbyła się uroczysta inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych. Nowa placówka znajduje się w Cytadeli Warszawskiej. Wystawa czasowa dla zwiedzających została otwarta dziś – w piątek 29 września 2023r.Natomiast już w nocy z czwartku na piątek można było odwiedzić wyjątkowe miejsce na mapie historycznych zakątków Warszawy. Chętnych oprowadzał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Cała kolekcja Muzeum Historii Polski to 60 tys. eksponatów, tutaj mamy 500 wybranych, ale chyba tych najciekawszych. Bardzo różnych, które w skrótowej formie opowiadają o polskiej historii – stwierdził prof. Piotr Gliński, witając pierwszych zwiedzających.

Szef resortu kultury wymienił najbardziej symboliczne eksponaty nowo powstałego muzeum: „Znajduje się tutaj bardzo wiele emblematycznych dla naszej historii przedmiotów, jak na przykład tzw. polska Enigma, jedyna z tych, które były skonstruowane we Francji w czasie wojny przez polskich inżynierów, przeznaczona do łamania niemieckich szyfrów. Poza tym mamy denar Bolesława Chrobrego, mundur gen. Maczka, pasy kontuszowe, które są symbolem kultury sarmackiej”.

Prof. Piotr Gliński opowiadał też o portugalskim marmurze znajdującym się m.in. na elewacji budynku: „Pięć lat szukaliśmy na świecie tego marmuru, bo on musiał spełniać wymogi wytrzymałościowe, estetyczne i jeszcze musiało być tak duże złoże, żeby można było pobrać kamień. To jest marmur z jednego złoża, mimo że on się tak różni. Takie było założenie, żeby przedstawić tutaj warstwy historyczne, które się nakładają, zwłaszcza na zewnątrz budynku".

Gmach Muzeum Historii Polski składa się z sześciu poziomów, a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m2. Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Narracja rozpoczyna się w drugiej połowie X w., a kończy na pierwszych dekadach XXI w. Wystawa ma układ chronologiczno-tematyczny, a historia Polski zostanie w niej opowiedziana za pomocą sześciu galerii.

Comments


bottom of page