top of page

Nowa odsłona Fortu LEGIONÓW

Zaktualizowano: 29 mar 2023

Fort Włodzimierz – tak pierwotnie się nazywał- został wzniesiony w latach 50. XIX na podstawie projektu francuskiego fortyfikatora Marca Montelemberta i wchodził w skład zespołu umocnień Cytadeli Warszawskiej. Warto podkreślić, że Jest jednym z trzech zachowanych fortów artyleryjskich znajdujących się na zachodnim przedpolu Cytadeli.
Cały fort został wybudowany z czerwonej cegły fortecznej, uzupełnionej detalem z piaskowca w dwóch kolorach. Co ciekawe, obiekt bez większych uszkodzeń przetrwał I i II wojnę światową. Po wojnie nie był użytkowany i popadał w ruinę. W latach 90. XX w. Fort Legionów został kupiony przez prywatnych właścicieli.


Celem nowych właścicieli jest przywrócenia zabytkowi blasku. Do tej pory wykonano między innymi rekonstrukcję suchej fosy wokół fortu i wałów ziemnych oraz remont murów obwodowych.


Jak poinformowało Miasto: „W ubiegłym roku właściciele Fortu Legionów przy ul. Zakroczymskiej 12 zakończyli kolejny etap remontu pomieszczeń ceglanej budowli. Miasto wsparło te prace dotacją, podobnie jak poprzednie działania konserwatorskie.”

Comentarios


bottom of page