top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Nowa sekretarz Warszawy

Od kwietnia 2021r. do marca 2023r. funkcję sekretarza miasta Warszawy pełnił Włodzimierz Karpiński, który złożył rezygnację, pozostając w areszcie w związku z aferą śmieciową. Dopiero 31 maja 2023r. prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że rozpisany kilka tygodni temu konkurs został rozstrzygnięty.

- Pani Maria Wasiak zostanie sekretarzem. Bardzo się z tego cieszę. Jest to osoba o niesłychanych kompetencjach – stwierdził na konferencji prasowej włodarz Warszawy.- Mało jest takich osób, które mają kompetencje zarówno w zarządzaniu ministerstwem, jak i duże kompetencje samorządowe, znajomość przepisów Unii Europejskiej czy umiejętność współpracy i szerokie kontakty wśród polskich samorządowców. W związku z tym, te kompetencje są naprawdę wyjątkowe – dodał wiceprzewodniczący PO.

Maria Wasiak to prawniczka, która w połowie lat 90. XX wieku zaangażowała się w politykę. W 1998 była wicewojewodą radomskim, ostatnim w historii tego województwa. Następnie objęła stanowisko szefa gabinetu politycznego ministra transportu Tadeusza Syryjczyka (Unia Wolności). W kolejnych latach pracowała w Polskich Kolejach Państwowych, pełniąc od 30 grudnia 2010r. do 5 kwietnia 2012r. funkcję prezesa zarządu spółki. W latach od 2014 do 2015 była ministrem infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz. Funkcję wiceprezydent Bydgoszczy objęła w kwietniu 2016 roku. W bydgoskim ratuszu sprawowała nadzór nad Wydziałem Funduszy Europejskich, Wydziałem Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, Zespołem ds. Zarządzania Energią oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną.

Warto przypomnieć, że Włodzimierz Karpiński oraz Rafał Baniak są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł.

Comments


bottom of page