top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Nowe studium zagospodarowania przestrzennego Warszawy

Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, iż po pięciu latach prac, stolica ma plan nowego studium przestrzennego. Tzw. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to w naszym kraju najważniejszy, obok lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego, dokument planistyczny miast i gmin. Zawiera ogólny plan rozwoju pokazujący, jak mają być zagospodarowane poszczególne części miasta czy gminy, jaka zabudowa może w nich powstać, gdzie można budować mieszkania, a gdzie np. biura i centra handlowe, gdzie przewiduje się tereny rekreacyjne i zielone itd. Obowiązujący w stolicy dokument wydawał się już nieaktualny, jako że uchwalono go w 2006r.- To konstytucja przestrzenna dla całej stolicy na najbliższych prawie 30 lat. Chcemy Warszawy jeszcze lepszej do życia: dobrze zaplanowanej, wygodnej, bardziej zielonej i odpornej na kryzysy. Więcej mieszkań powstanie bliżej centrum. Zrównoważony rozwój zapewni mocna i nowoczesna gospodarka – stwierdził podczas prezentacji założeń nowego aktu Rafał Trzaskowski.

Władze miasta po analizie tysięcy spływających wniosków wybrały kilka fundamentalnych priorytetów, między innymi:

- więcej mieszkań,

- stolica zieleni,

- miasto, w którym wszędzie mamy blisko,

- zdrowe miasto,

- kwitnąca gospodarka,

- miasto z ukochanymi miejscami, gdzie chce się żyć.

Sposobem na zwiększenie liczby dostępnych mieszkań ma być uwolnienie terenów poprzemysłowych pod budowę nowych osiedli.

- Dawne zakłady produkcyjne są położone blisko centrum. FSO Żerań, fabryka domów Stare Świdry, port Żerański – podobnych miejsc mamy w Warszawie wiele. Zmieści się na nich nawet 95 tys. mieszkań. Nowe zagospodarowanie terenów poprzemysłowych ograniczy koszty dla planowanych inwestycji i osiedli – powiedział prezydent miasta.

Urzędnicy stołecznego ratusza przekonywali o intensywnej akcji zazieleniania miasta, by każdy miał ze swego okna widok na zielone otoczenie. Celem jest z jednej strony poprawa atrakcyjności Warszawy, zmniejszenie kosztów walki ze zmianami klimatu, jak również troska o zdrowie mieszkańców. Powierzchnia najcenniejszych przyrodniczo obszarów chronionych ma wzrosnąć o niemal 40 proc. Podwoi się też powierzchnia parków i zieleńców.

– W nowoczesnej Warszawie naszych marzeń w 10 minut dojdziemy do ważnych dla nas miejsc – tłumaczyła Monika Konrad, współautorka projektu studium. - Żłobek, przedszkole, szkoła, przystanki tramwajowe czy autobusowe, metro i zieleń znajdą się w odległości wygodnego i przyjemnego dla nas spaceru. Wszystkie nasze codzienne sprawy załatwimy w ponad dwustu centrach lokalnych. Tam też zrobimy zakupy czy spotkamy się ze znajomymi.

2 czerwca rozpoczęły się spotkania informacyjne i konsultacje społeczne na temat projektu studium, które potrwają do 29 września. Dyskusja publiczna na temat projektu studium odbędzie się 21 czerwca (środa, godz. 17.00) w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki. Warto, by warszawiacy włączyli się w przebieg debat.

Коментарі


bottom of page