top of page

Obchody Światowego Dnia Pszczół w Wołominie


20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół – z tej okazji 21 maja w godzinach 11:00-14:00 na terenie Parku przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich (ul. Nałkowskiego 17) w ramach projektu „Czysty Wołomin” odbędzie się wspólne świętowanie.


Od wielu lat ekolodzy trąbią na alarm, że środowisko pszczół jest coraz bardziej zagrożone wyginięciem. Zapylacze są kluczowi dla funkcjonowania systemu – specjaliści twierdzą, że nawet jeszcze bardziej niż pszczoły miodne. Do najważniejszych zagrożeń wymienia się pestycydy i wszystko to, co związane jest z „chemizacją” rolnictwa.


W Polsce bytuje około 470 gatunków pszczół, z których połowa jest zagrożona wyginięciem. Szacuje się, że około 75% roślin uprawnych wymaga udziału zapylaczy – bez nich nie moglibyśmy się cieszyć widokiem wielu gatunków roślin czy spożywać niektórych owoców.


Fakt „znikania w oczach” znacznego odsetka biomasy owadów zapylających sprowokował wysyp światowych akcji, których celem jest pomoc w przetrwaniu zagrożonych gatunków. Nauka o „domowych sposobach” udzielenia wsparcia pracowitym owadom będzie stanowiła również integralną część warsztatów w ramach Obchodów Dnia Pszczół w Wołominie.


Aby wziąć udział w warsztatach należy się zarejestrować mailowo (adres: wos@wolomin.org.pl) podając imię i nazwisko oraz godzinę warsztatów. Zapisy trwają do 18 maja.


Podczas zajęć uczestnicy będą mieli sposobność nauki „tricków”, które w znaczny sposób mogą przyczynić się do ułatwienia życia pszczołom. W programie m.in.:


- tworzenie kompozycji z roślin miododajnych w glinianej misie,

- wykonanie poidełka dla pszczół


Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska również znajdują się sugestie dotyczące doraźnej „pomocy” zapylaczom. Aby pomóc im przetrwać można wykonać następujące działania:


- ukwiecanie terenów, zwłaszcza poprzez zakładanie łąk,

- zapewnienie owadom schronienia poprzez przygotowanie drewnianych klocków na wysokości ok. 3 m. z nawierconymi otworami o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15 i 20 cm (nie należy stosować żadnych substancji konserwujących do powlekania drewna),

- pozostawienie spróchniałego lub suchego drewna w miejscach ciepłych i nasłonecznionych (np. obrzeża sadu), co będzie stanowić idealny przychówek dla owadów.

bottom of page