top of page

Obchody 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej trwały niemal cały niedzielny dzień 16 kwietnia 2023r. (wyjątkowo przesunięte z uwagi na datę Poniedziałku Wielkanocnego). Od rana składano liczne wieńce, palono znicze i odmawiano modlitwy przy grobach 96 ofiar tragicznego lotu do Smoleńska. Przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu pokazywano filmy dokumentalne o katastrofie, atyści wykonywali utwory patriotyczne. Główne obchody odbyły się wieczorem w stolicy.
O 19.00 miała miejsce msza święta w intencji ofiar w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Warszawskie sanktuarium wypełniło się wiernymi po brzegi. Po uroczystym nabożeństwie, około 20.30 spod katedry ruszył w stronę sceny naprzeciw Pałacu Prezydenckiego Marsz Pamięci, na czele z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Premierem Mateuszem Morawieckim czy Marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Nad tysiącami uczestników z całej Polski unosiły się biało-czerwone flagi. W trakcie odmawiano modlitwy oraz intonowano pieśni religijne i patriotyczne, np. „Boże coś Polskę” czy polski hymn narodowy.


Po godz. 21:00 prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że nie możemy zapomnieć o 96 ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010r. oraz testamencie politycznym śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Prezes PiS zauważył, iż przez minione kilkanaście lat powstała "masa kłamstw" odnośnie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiej, m.in. o rzekomej kłótni na lotnisku czy pijanym generale w kokpicie. Lider formacji rządzącej podziękował za pracę komisji Antoniego Macierewicza oraz zapowiedział, iż do prokuratury trafi zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 134 KK (zamach na życie Prezydenta RP). Jako potencjalnego winnego Jarosław Kaczyński wskazał zbrodniarza wojennego Władimira Putina.


Brat tragicznie zmarłego Prezydenta RP wyraził na koniec nadzieję, że za rok zarówno pełna prawda o katastrofie będzie dostępna a międzynarodowa sprawiedliwość dosięgnie rosyjskich sprawców.

bottom of page